RSS

RSS je zkratka, která znamená Rich Site Summary. Jedná se o informační zdroje, které dokáží automaticky uživatele upozorňovat na nové zprávy, přidané informace a novinky. K využití RSS zdrojů slouží RSS čtečka, kterou s největší pravděpodobností již na svém počítači máte. Využívání funkce RSS je tedy velice jednoduché.

Nejdříve k čemu RSS slouží

Máte zájem o konkrétní dokumenty (např. novinky ve vaší knihovně, knihy od jednoho autora, všechny dokumenty týkající se jednoho tématu, CD od jedné hudební skupiny, CD s mluveným slovem apod). RSS vám umožňuje tyto konkrétní záznamy sledovat, kontrolovat přidané informace a přidané tituly do on-line katalogu, aniž byste museli opětovně katalog navštěvovat a vyhledávat vámi žádané informace, sledovat, co je nového, co se změnilo, zda došlo během určitého času k aktualizaci záznamů.

A jak na to ?

Vytvoříte si konkrétní seznam dokumentů, o které máte zájem, tzn. vyhledáte dokumenty zadáním podmínek (např. vyhledáte knihy od jednoho autora, všechny dokumenty na téma "houby", CD od jedné hudební skupiny apod.). Prokliknete ikonu , která je k dispozici nad i pod seznamem vyhledaných dokumentů, a přihlásíte se k odběru těchto informací. Výběr dokumentů podle vámi zadaných podmínek nazýváme RSS kanálem a RSS čtečky si jej dokáží automaticky ve zvolených časových intervalech (standardně je nastaven 1 den) stahovat a upozorňovat vás na změny, které se v souboru objevily od poslední kontroly. Pokud chcete mít přehled o novinkách ve vaší knihovně, prokliknete ikonu v okně Novinky.

Přihlášení k odběru RSS kanálu

Pokud máte na svém počítači nainstalovaný Internet Explorer, postupujte podle následujících kroků.

Prokliknete ikonu . Na následující stránce vyberte volbu Přihlásit k odběru tohoto kanál. V otevřeném okně vidíte název informačního kanálu, který lze samozřejmě změnit, a složku, ve které chcete informační kanál vytvořit. Klepněte na tlačítko Přihlásit se k odběru. Chcete-li zobrazit RSS kanály, k jejichž odběru jste přihlášeni, klepněte ve svém webovém prohlížeči na tlačítko Centrum oblíbených položek (viz obráuek) a potom klepněte na záložku Informační kanály.

V případě, že máte nainstalovaný prohlížeč Mozilla Firefox, postupujte následovně.

Pravým tlačítkem myši kliknete na ikonu a pomocí volby Přidat odkaz k záložkám přidejte odkaz (URL) na RSS knihovny. . V otevřeném okně vidíte název informačního kanálu, který lze samozřejmě změnit, a složku, ve které chcete informační kanál vytvořit.

Přidané RSS kanály zobrazíte pomocí nabídky Zobrazit - Postranní lišta - RSS čtečka.