Dnes je 29. 11. 2023 - svátek má Zina
česky english deutsch

Readers account

Every Czech Reads To Kids
Ask the library
deutsch english This document isn't available in selected language version.

Noc s Andersenem

Cítíš to taky? Po špičkách už nuda leze přes tvůj práh. Pročpak s ní doma sedíš sám? Vezmi si polštář a pojď k nám! Tady je totiž veselo. Nám by se jinam nechtělo! Že nevíš, kudy vede cesta? Vždyť je to lehké: vprostřed města a blizoučko snad odevšad je kouzelný dům, skoro hrad, v něm plno knih a plno dětí - KNIHOVNA!!! To přece dneska letí! A všechny cesty sem k nám vedou. Jestli se bojíš, půjdem s Tebou. Co se tu dneska bude dít? Jen se nech pěkně překvapit. Nudit se ale nebudeš. Najdeš tu všechno, co jen chceš. Budem si hrát a číst a zpívat, soutěžit... jen NE nudou zívat. Protože dnešní skvělá noc, ta bude zkrátka jako sen. To pro nás jí kouzelnou moc dal Hans Christian Andersen.

(Zlata Houšková, Národní knihovna ČR Praha, 28. 3. 2008)

Proč akce vznikla?

Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. Všichni víme, že dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje - knihy soupeří s mnoha akčními lákadly od bezduchého vysedání před televizní obrazovkou k počítačovým hrám. Tento stav kritizuje široká veřejnost, nám všem se zdá, že dnešní děti nečtou. Bylo provedeno mnoho výzkumů dětského čtenářství s alarmujícími výsledky, ale jen málokterý z nich radí, jak ze začarovaného kruhu ven.

A přitom existuje docela jednoduchá cesta a to dát dětem osobní příklad a ukázat jim, že číst je veliké dobrodružství. V rodině, kde čtou rodiče, nemají děti závažné problémy se čtením. Metoda osobního vzoru v předčítání vedla k první noci v knihovně v roce 2000, kdy jsme chtěli zároveň oslavit Mezinárodní den dětské knihy, který připomíná každoročně 2. dubna na celém světě v den narození známého dánského pohádkáře.

Historie

První noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně a na dvacet malých čtenářů čekalo noční dobrodružství v podobě čtení pohádek, soutěží, her a překvapení. Od té doby se akce rozrostla tak, že v roce 2008 se jí zúčastnilo téměř 22 000 dětí z 664 registrovaných míst v České republice, Slovensku, Slovinsku a Polsku.

Noc s Andersenem v Opavě

Knihovna Petra Bezruče se do této akce zapojila poprvé v roce 2003. Děti každým rokem spí na dvou pracovištích knihovny, a to na oddělení pro děti a mládež (hlavní budova) a pobočce Kateřinky. V průběhu třetí noci byl zasazen i kouzelný strom "Pohádkovník" v Minoritské zahradě.

Na tuto akci se mohou přihlásit čtenáři dětského oddělení ve věku 7-13 let. Přednostně vybíráme děti, které navštěvují knihovnu pravidelně a účastní se akcí nebo soutěží připravených po celý rok. Jedná se o odměnu za celoroční aktivitu.

Každý rok je pro děti připraven program, který je rozdělen na návštěvu atraktivního místa (hasiči, policie atd.), soutěže a hlasité čtení. Tento rok navštívíme divadlo a jeho zákulisí. Pro malé spáče je připravena svačinka, večeře i snídaně a zajištěn pitný režim.

Aktuální informace oddělení pro děti a mládež

Noc s Andersenem 2011 se ZVaPŠ Opava

Noc s Andersenem 2011

Noc s Andersenem 2010 se ZVaPŠ Opava

Noc s Andersenem 2010

Přihláška na Noc s Andersenem 2010 (doc)

Noc s Andersenem 2009 podruhé

Noc s Andersenem, která proběhla 3. 4. 2009

Aktuální informace pobočka Kateřinky

Noc s Andersenem 2009 na pobočce Kateřinky

Kontakt

Pokud se budete chtít obrátit s dotazem na naše oddělení můžete nás kontaktovat:

e-mail: detske@okpb.cz
katerinky@okpb.cz
telefon: 553 714 005, klap. 111 (oddělení pro děti a mládež)
553 821 702 (pobočka Kateřinky)
TOPlist