Dnes je 27. 09. 2023 - svátek má Jonáš
česky english deutsch

Čtenářské konto

MSK
Projekt: Čtení pomáhá
Knihovna Petra Bezruče na Facebooku
Knihovna Petra Bezruče na Twitteru
Opavské Slezsko v boji proti fašismu
Noc s Andersenem
Dejte hlas naší knihovně v soutěži BIBLIOWEB 2011
Smartkatalog - mobilní online katalog
Ptejte se knihovny
Portál české literatury
vyhledávací okénko JIB
hledej
21.04.2009

Noc s Andersenem podruhé

Oddělení pro děti a mládež během celého roku pravidelně navštěvují učitelé s dětmi Zvláštní a pomocné školy v Opavě. Společně připravujeme žákům besedy a projekty na různá témata.

Tato spolupráce vyvrcholila v pátek 17. dubna, kdy se dětské oddělení hlavní budovy již podruhé tento rok proměnilo v pohádkové místo plné kouzel, her, soutěží a čtení pohádek. Poprvé k nám přišly se spacáky, karimatkami a dekami děti ze ZVaPŠ Opava v doprovodu svých učitelů a paní asistentky, aby s námi strávily "Noc s Andersenem" v knihovně. Všechny nás potěšila i přítomnost ředitele školy, který v naší společnosti pobyl až do pozdních hodin.

Po přivítání ředitelkou knihovny a vzájemném představení jsme mezi sebou přivítali členy oddílu šermu Slezanu Opava. Malí šermíři nám ukázali svou výstroj, představili zbraně a povídání ukončili ukázkou šermu.

Dalším překvapením, které jsme si připravily, bylo pozvání opavského ilustrátora pana Frýby. Ten svými kresbami plnil veškerá přání přítomných dětí. Tak před jejich očima vznikaly žertovné obrázky slona s maharadžou, čerta, princezny, žirafy, pejska a na závěr knihovnického skřítka, který pak nad nimi bděl celou noc. Na památku každý účastník dostal malou kresbičku jako vzpomínku na příjemné setkání.

Poté, co jsme dobře povečeřeli, pokračoval večer soutěžemi. Děti hledaly v prostorách knihovny pohádkové postavičky, skládaly puzzle, luštily křížovku. Aby se trochu protáhly, zdolávaly opičí dráhu. Na závěr společně malovaly na velké plátno a to je už dnes součástí výzdoby dětského oddělení. Plné dojmů uléhaly ke spánku, který ale dlouho nepřicházel.

Myslíme si, že tato prozatím ojedinělá akce byla přínosem nejen pro samotné děti, ale i pro nás knihovnice. Měly jsme možnost poznat trošku blíže svět těchto dětí a s dojetím jsme sledovaly jejich nadšení, radost a schopnost prožít sebemenší podněty. Současně jsme s obdivem sledovaly práci pedagogů, která snad ani není prací, ale spíše posláním. Dobrý pocit z této akce byl oboustranný, takže bychom rádi vytvořili novou tradici naší knihovny.

Akce proběhla díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.

Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé Noc s Andersenem podruhé
TOPlist