Dnes je 28. 09. 2023 - svátek má Václav
česky english deutsch

Čtenářské konto

MSK
Projekt: Čtení pomáhá
Knihovna Petra Bezruče na Facebooku
Knihovna Petra Bezruče na Twitteru
Opavské Slezsko v boji proti fašismu
Noc s Andersenem
Dejte hlas naší knihovně v soutěži BIBLIOWEB 2011
Smartkatalog - mobilní online katalog
Ptejte se knihovny
Portál české literatury
vyhledávací okénko JIB
hledej

Unikátní projekt „Čtení pomáhá“

Unikátní projekt „Čtení pomáhá“ povede děti ke čtení i pomoci druhým

Veřejnost vybere nejlepší knihy pro děti a mládež

Čtení pomáhá je unikátní projekt, který podporuje rozvoj čtenářství a umožňuje dětem a mládeži přímo se podílet na charitativní činnosti.

První aktivitou projektu je veřejné hlasování o nejlepší knihu pro děti a mládež. Ze seznamu knih na adrese www.ctenipomaha.cz si mladí čtenáři budou moci vybrat tu, která se jim nejvíce líbí. Když knihu přečtou a zodpoví správně kontrolní otázky, získají finanční odměnu – ne však pro sebe. Každý čtenář dostane možnost rozhodnout, kterému z dobročinných projektů nominovaných renomovanými nadacemi částku věnuje. Celkem tak mladí čtenáři každoročně dostanou možnost “umístit“ 10 milionů korun poskytnutých donátorem projektu.

O nejlepších knihách pro děti a mládež bude veřejnost hlasovat na webovém serveru ctenipomaha.cz a prostřednictvím sms.

Prvních 40 knih v každé ze dvou kategorií nominovala odborná porota ve složení: Zdeněk Svěrák, Jiří Dědeček, Marek Eben, Alena Ježková, Martin Roman a zástupci partnerů projektu. Své oblíbené knihy však mohou navrhnout i hlasující.

Osobní tip předsedy komise Zdeňka Svěráka na nejlepší knihu pro mladší školáky jsou Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Fimfárum Jana Wericha. „Číst knížky je jako odemknout klíčem abecedy komnatu s pokladem. Tam se slova mění v obrazy a v pocity, které se rodí v čtenářově hlavě a srdci a jsou jedinečné a hluboké. Nepodaří-li se nám předat dětem tento klíč, přetrhneme i řetěz porozumění mezi generacemi,“ hodnotí důležitost čtenářství Zdeněk Svěrák.

Podle Jiřího Dědečka, předsedy českého PEN Klubu, je čtení jednou z nejkrásnějších činností, které zná, a i on by na prvním místě mezi nejlepšími knihami rád viděl Fimfárum.

Spisovatelka Alena Ježková říká, že „když čteme knihu, žijeme s jejími postavami v dobrém i zlém, poznáváme nové světy, nové myšlenky. Četbou každé kvalitní knihy se v nás něco mění - rosteme v lepší lidi. Děti potřebují číst, aby mohly vyrůst“.

Hlasování o nejlepší knihu pro děti a mládež bude probíhat ve dvou kolech do začátku dubna.

8. dubna se pak otevře nabídka vítězných knih mladým čtenářům na adrese www.ctenipomaha.cz. Současně tam naleznou i prvních 12 charitativních projektů, které se budou ucházet o jejich pomoc. Projekt „Čtení pomáhá“ podpoří prostřednictvím dětí charitativní projekty částkou 10 milionů korun ročně.

Další informace (.doc):

Základní informace o projektu Čtení pomáhá
Složení odborné poroty
Postřehy členů odborné poroty o čtení a knihách
Seznam knih sestavený odbornou porotou pro čtenáře v 3.–5. třídách

Kontakty pro další informace:

Richard Dick, 222 541 930
richard.dick@ctenipomaha.cz
www.ctenipomaha.cz

Informace pro média
Ivana Jelínková, 724 722 397
Ivana.jelinkova@amic.cz

TOPlist