Dnes je 02. 04. 2023 - svátek má Erika
česky english deutsch

Čtenářské konto

MSK
Projekt: Čtení pomáhá
Knihovna Petra Bezruče na Facebooku
Knihovna Petra Bezruče na Twitteru
Opavské Slezsko v boji proti fašismu
Noc s Andersenem
Dejte hlas naší knihovně v soutěži BIBLIOWEB 2011
Smartkatalog - mobilní online katalog
Ptejte se knihovny
Portál české literatury
vyhledávací okénko JIB
hledej
02.10.2014

Týden knihoven

První říjnový týden je tradičně věnován knihovnám a jejich službám. Od 6. do 10. října knihovna představí novinky, novou službu pro registrované čtenáře a pro veřejnost i školní mládež připraví řadu akcí.

Exkluzivní edice bezručian
Na webu knihovny představíme opavské veřejnosti exkluzivní edice bezručian, které vydala PhDr. Zdenka Pfefferová u příležitosti významných jubileí Petra Bezruče. Tisky jsou doplněny originálními grafickými listy předních českých grafiků Aleny Antonové, Jana Kavana, Jaroslava Klápště a Vladimíra Komárka.

Půjčování e-knih přes náš online katalog
Pro příznivce elektronických knih a naše registrované čtenáře v říjnu nabídneme novou službu půjčování e-knih přes náš online katalog. Čtenáři si mohou vypůjčit e-knihy ze současné produkce českých nakladatelů on-line. Propojením s katalogem eReadingu.cz budou mít k zapůjčení stovky titulů e-knih včetně novinek a bestselerů od Stoletého staříka a Analfabetky od J. Jonassona až po Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové.
Jedná se o pilotní provoz, proto uvítáme zpětnou vazbu a reakce. E-knihy jsou dostupné z katalogu knihovny Carmen, jejich seznam najdete na webových stránkách knihovny. Služba je registrovaným čtenářům Knihovny Petra Bezruče v Opavě poskytována zdarma.
E-knihy lze číst na čtečkách eReading.cz, telefonech a tabletech s operačním systémem Android a iOS pomocí aplikace eReading.cz.
Délka výpůjčky je 21 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní, výpůjčku není možné zkrátit. Nevztahuje se na ni proto pokuta z prodlení, výpůjčka sama zmizí z vašeho zařízení. Zároveň si lze vypůjčit maximálně 2 tituly.
Kromě možnosti e-výpůjčky byly některé záznamy knih v katalogu obohaceny o možnost prolistovat si ukázku daného titulu v PDF.


Akce na hlavní budově

V Týdnu knihoven je připraveno vyhlášení druhého kola soutěže s názvem“ Za strašidly našich hradů a zámků“. V soutěži putujeme po našich hradech a zámcích a seznamujeme se s místními strašidly, tentokrát s bezhlavými rytíři.

Ve středu 8. 10. 2014 jsou pro školy připraveny tři besedy se spisovatelkou Petrou Dvořákovou . Autorka vystudovala zdravotnickou školu, poté filozofii na Masarykově univerzitě v Brně. Pracovala jako zdravotní sestra na JIP. Dnes působí jako publicistka a autorka na volné noze. Za svou prvotinu „Proměněné sny“ získala v roce 2007 cenu Magnesia Litera. V prvních dvou besedách dětem třetích a čtvrtých tříd představí knihu „Julie mezi slovy“. Příběh desetileté dívky, která prochází se svou sestřičkou rozvodem rodičů a zvykáním si na novou rodinu. Třetí beseda je určena žákům osmých a devátých tříd. Seznámí je s knihou „Já jsem hlad“, kde přiblíží problémy s mentální anorexií.Středa 8. října 2014 v 8:30, 9:30 a 10:30. hod., beseda pro základní školy - sál Knihovny Petra Bezruče, vstup volný.


V Týdnu knihoven nebude chybět ani výtvarná dílna, našim čtenářům připravíme odpolední program, kde budeme spolu vyrábět výrobky z přírodních materiálů, kterými potom vyzdobíme naše oddělení.

Cestovatelská beseda Jaká je Amerika?
Ve čtvrtek 9. října v 18.00 hodin nebude chybět ani setkání s cestovatelskou rodinou Márových. Tentokrát nás prostřednictvím svého vyprávění a projekce pozvou do Spojených států a na Havajské ostrovy. Projedeme s nimi západní pobřeží USA od jižních končin až ke kanadské hranici. Navštívíme světové město hazardu, přičichneme k sírou zapáchajícím sopouchům národního parku Yellowstone a nahlédneme do bezedných hlubin Grand Canyonu. Bude nám dopřáno zakusit utrpení alcatrazských vězňů. A kdo by nechtěl zažít havaj! Nejlepší je to na Havaji ve víru tanečníků hula hula, v ruce barevný drink s deštníčkem, na zlatých plážích obklopených korálovými útesy s hejny pestrých rybek. Nás ovšem čekají i hrozivé vulkány, žhnoucí láva a boj s výškovou nemocí. Vydejme se společně s Márovými za krásami Ameriky a Tichomoří poznat Jaká je Amerika?
Čtvrtek 9. října 2014 v 10:00 hod. beseda pro základní školy - sál Knihovny Petra Bezruče a v 18:00 hod. beseda pro veřejnost - sál Knihovny Petra Bezruče, vstup volný.


Pobočka Opava Kateřinky

Přednáška - Kostarika a Panama-Darién Gap ( nejneprobádanější část pralesa na hranicích s Kolumbií)
MVDr. Radomír Hynar není pouze uznávaným opavským veterinárním lékařem, ale také vášnivým cestovatelem po exotických zemích. Tentokrát všechny účastníky besedy zavede do Jižní Ameriky a nabídne prostřednictvím diapozitivů a fotografií nevšední podívanou na tamní faunu a flóru.
Úterý 7.října 2014 v 16:30 hod., Knihovna Petra Bezruče, pobočka Kateřinky, vernisáž a následná beseda, vstup volný.

Maratón čtení
Na čtvrteční dopoledne 9. října 2014 připravila knihovna v Kateřinkách Maratón čtení pro žáky opavských základních škol. Námětem podzimního předčítání bude tentokrát fantasy literatura.

Kyberšikana
Pátek 10.října 2014 bude v knihovně v Kateřinkách patřit - náctiletým. Jsou pro ně nachystány besedy o kyberšikaně. Světem virtuálních nástrah je provede lektor organizace ACET ČR a lektor projektu E-Bezpečí UP v Olomouci pan Slavoj Raszka z Třince. Pan Raszka je kazatelem Církve bratrské a již dvacet let se věnuje problematikám mladé generace.
Pátek 10.října 2014 v 8:15 a 10:00 hod., Knihovna Petra Bezruče, pobočka Kateřinky, akce pro školy, vstup volný.

Opava v proměnách staletí – soutěž pro děti
Pobočky Kateřinky a Kylešovice se připojily k oslavám 790. výročí založení města Opavy vědomostní soutěží pro děti. Skládá se ze dvou kol. První bude věnováno historii města a druhé jeho současnosti. Děti se pobaví, zasoutěží si a zároveň se dozví něco nového o městě, ve kterém žijí. Otázky jsou k dispozici na pobočce Kateřinky a Kylešovice nebo na webových stránkách Knihovny Petra Bezruče.


Plán akcí - říjen:

Kostarika a Panama-Darién Gap.(Nejneprobádanější část pralesa na hranicích s Kolumbií)
Vernisáž výstavy a beseda s Radomírem Hynarem.
Úterý 7.října 2014 v 16:30 hod., Knihovna Petra Bezruče, pobočka Kateřinky,
vernisáž a následná beseda, vstup volný.

Besedy s Petrou Dvořákovou o knihách Julie mezi slovy a Jsem Hlad.
Středa 8. října 2014 v 8:30, 9:30 a 10:30. hod., beseda pro základní školy - sál Knihovny Petra Bezruče, vstup volný.

Jaká je Amerika? Jiří Mára, cestovatelská beseda.
Čtvrtek 9. října 2014 v 10:00 hod. beseda pro základní školy - sál Knihovny Petra Bezruče a v 18:00 hod. beseda pro veřejnost - sál Knihovny Petra Bezruče, vstup volný.

Kyberšikana – besedy pro školy.
Pátek 10. října 2014 v 8:15 a 10:00 hod., Knihovna Petra Bezruče, pobočka Kateřinky, akce pro školy, vstup volný.


TOPlist