Dnes je 02. 04. 2023 - svátek má Erika
česky english deutsch

Čtenářské konto

MSK
Projekt: Čtení pomáhá
Knihovna Petra Bezruče na Facebooku
Knihovna Petra Bezruče na Twitteru
Opavské Slezsko v boji proti fašismu
Noc s Andersenem
Dejte hlas naší knihovně v soutěži BIBLIOWEB 2011
Smartkatalog - mobilní online katalog
Ptejte se knihovny
Portál české literatury
vyhledávací okénko JIB
hledej
07.04.2015

Mezi životem a smrtí aneb existuje věčnost?

Výstava opavských fotografů zachycuje motivy spojené s posledními chvílemi člověka. Objevuje svět za zdmi hřbitovů, pohřební rituály nejen v evropském prostoru, zamýšlí se i nad pomíjivostí věcí okolního světa. A jak se dívá na smrt jeden z autorů výstavy kazatel Miroslav Ševčík … .

Mezi životem a smrtí aneb existuje věčnost? Vernisáž výstavy v rámci festivalu Další břehy proběhne 7. 4. 2015 v 17:00 hodin v Knihovně Petra Bezruče v Opavě

Jisté je jen jedno - Smrt čeká na každého živého tvora.
Je naší součástí. Neradi o ní mluvíme, neradi o ní přemýšlíme, ale je tady. Co vlastně víme o smrti? Snad jen to, že je na konci života, je to konec existence. Co když ale po smrti Něco je? Pokud ano, měli bychom být na to připraveni, nebo se tím nemusíme vůbec zaměstnávat? Vědci na tuto otázku dávají odpověď, ale ne vždy uspokojuje, a tak zůstává víra, že smrt není definitivní konec života.

Existuje také názor, že po smrti existuje život. Snad nejznámější pohled přes smrt je víra v reinkarnaci – neboli znovu obživení – tentokrát v jiné formě. Tentokrát bez trápení, omezení těla. Je – li to pravda, pak by bylo nanejvýš vhodné zjistit co nejvíce informací, a zařídit se podle nich.

Ale! Je také názor, že existuje nebe a existuje peklo, že existuje druhé narození, ale také druhá smrt., že existuje pro všechny stejná spravedlnost, a existuje věčnost, kde již není žádné umírání, žádné trápení. Že existuje něco, co oko nevidělo, ucho neslyšelo, a co na lidský rozum ani nenapadlo.

A tak vážený návštěvníku, ať už se kloníš ke kterémukoliv názoru o životě a smrti, věz, že také pro tebe jsme připravili tuto výstavu. Nejen aby potěšila oko umění chtivého člověka, ale také přivedla k zamyšlení o smyslu tvého života, i tvé smrti.

PS. Věř, že věčnost zcela jistě existuje!


Výstavují: Petra Hájková,Marie Šedá, František Ficek, Viktor Karvansky, Karel Jáchim, Milan Mainuš, Tomáš Valík, Zdeněk Svanovský, Miroslav Ševčík a další.

7. 4. – 30. 4. 2015, vestibul Knihovny Petra Bezruče v Opavě, vstup volný
Otevírací doba : po, út, čt 8:00 - 18:00, st 8:00 - 15:00, pá 8:00 - 17:00.

TOPlist