Dnes je 02. 04. 2023 - svátek má Erika
česky english deutsch

Čtenářské konto

MSK
Projekt: Čtení pomáhá
Knihovna Petra Bezruče na Facebooku
Knihovna Petra Bezruče na Twitteru
Opavské Slezsko v boji proti fašismu
Noc s Andersenem
Dejte hlas naší knihovně v soutěži BIBLIOWEB 2011
Smartkatalog - mobilní online katalog
Ptejte se knihovny
Portál české literatury
vyhledávací okénko JIB
hledej
26.04.2015

Nenápadný půvab Slezska

Knihu Nenápadný půvab Slezska vydalo polské nakladatelství SILESIA PROGRESS, které se věnuje slezské tvorbě. Zatímco u nás se slezština postupně vytratila a stala se archaickým jazykem, v polské části Horního Slezska se stále používá a vychází v ní dokonce i literatura.
Část knihy vyšla už loni v polském časopise Fabryca Silesia zásluhou Karoliny Pospiszyl, která Nenápadný půvab Slezska přeložila. Polský překlad je první část z plánované trilogie o historii Slezska.
V knize se prolínají a přirozeně na sebe navazují doslovné záznamy z kroniky obce Rohov s krátkými, smyšlenými příběhy. Životní osudy jsou zachyceny od prehistorie až po současnost. Hrdinové mají jedno společné - chtějí se usadit v malé slezské vesnici Rohov, která se nachází několik kilometrů od Ratiboře. Touží po klidném a naplněném životě, přesto se jim nedaří své sny a přání uskutečnit. Eva Tvrdá čtenáři přibližuje onen půvab Slezska, území, kde po staletí byli lidé nuceni měnit státní příslušnost, jazyk i náboženství. Ukazuje houževnatost, pracovitost těch, kteří neváhali znovu a znovu hledat své místo pro život, budovat svá hospodářství, vytvářet domov a zázemí. Atmosféru dokreslují ilustrační fotografie. Knihu, která u nás vyšla již v roce 2009, autorka představí 14. května na Slezské univerzitě v Katovicích.


TOPlist