Dnes je 02. 04. 2023 - svátek má Erika
česky english deutsch

Čtenářské konto

MSK
Projekt: Čtení pomáhá
Knihovna Petra Bezruče na Facebooku
Knihovna Petra Bezruče na Twitteru
Opavské Slezsko v boji proti fašismu
Noc s Andersenem
Dejte hlas naší knihovně v soutěži BIBLIOWEB 2011
Smartkatalog - mobilní online katalog
Ptejte se knihovny
Portál české literatury
vyhledávací okénko JIB
hledej
27.08.2015

Vojenská historie a osobnosti posádky Opava

Opava jako významné centrum Slezska je spjata s historií vojenství od nepaměti. Souhrnný pohled na vývoj vojenské historie přináší stejnojmenná výstava, která vznikla z iniciativy příslušníků 53. brigády průzkumu a elektronického boje a Ing. Jaromíra Breuera, který poskytnul velké množství informací a materiálů pro vznik expozice. Výstava je trvale umístěna v prostorách velitelství 53. brigády. Pro veřejnost vznikla aktualizovaná verze, která bude vystavena v prostorách Knihovny Petra Bezruče od 1. do 30. září.

Výstava zachycuje vojenskou historii opavské posádky od středověku až po dnešek. Informační tabule seznamují návštěvníky s proměnou středověkých opevnění Opavy, vybudováním kasáren a vojenských objektů v Opavě, předválečnou a válečnou historií v období 1. a 2. světové války, dobou poválečnou a současností. Nedílnou součástí expozice jsou informace o významných osobnostech posádky a údaje o dnes již zaniklém Vojenském gymnáziu Jana Žižky z Trocnova. A právě na fotografiích, které zachycují běžný život školy, by se našli mnozí z řad příslušníků současné Armády České republiky. Také současný druhý muž NATO armádní generál Petr Pavel či generálmajor Aleš Opata nebo armádní generál v záloze Ing. Pavel Štefka patří k absolventům této školy.

Vernisáž výstavy: 1. září v 18,00 hodin Knihovna Petra Bezruče

Výstava potrvá od 2. do 29. září ve vestibulu Knihovny Petra Bezruče v Opavě a je přístupná v pondělí, úterý a čtvrtek od 8:00 - 18:00 hodin, středa od 9:00 - 15:00 hodin a v pátek od 8:00 - 17:00 hodin.

TOPlist