KPBO - archív informací a aktualit

Zajímavá výstava fotografií (2.2.2006)

Pobočka KPBO v Kylešovicích zve širokou veřejnost již na druhou výstavu černobílých fotografií Josefa Kalužíka, rodáka z Kylešovic.

Autor fotografií se dlouhodobě zúčastňuje výstav a soutěží místního, celostátního i mezinárodního významu. Získal řadu ocenění a úspěchů v celonárodním měřítku. Fotografie z výstavy je možno po dohodě s autorem zakoupit. Výstava není ninak pevně časově omezena a v průběhu roku bude výstava tématicky obměňována.

ANKETA O NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ ČESKOU BELETRII ZA ROK 2005 (23.1.2006)

Stejně jako loni se na naší webové stránce nachází odkaz na webový formulář: http://skip.nkp.cz/akcMagn.htm. Obracíme se na naše čtenáře a návštěvníky webových stránek knihovny, aby se aktivně zapojili do hlasování v soutěži Magnesia Litera (2006). Jedná se o udělování prestižních cen nejlepším českým knihám za předchozí rok. Kromě porotních cen (rozhoduje komise odborníků), je vždy udělována také Cena čtenářů. Letos se cena čtenářů nazývá celým jménem Kanzelsberger Cena čtenářů, protože se firma Kanzelsberger stala významným sponzorem. Podrobné informace o celé soutěži naleznete na webové stránce: http://www.magnesia-litera.web4u.cz/

Můžete tedy hlasovat pro NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ ČESKOU BELETRII (próza, poezie, dětská kniha) VYDANOU V ROCE 2005. Toto pravidlo je důležité, hlasy s jiným typem knih jsou považovány za neplatné.

Čtenář může hlasovat i na korespondenčním lístku ( k dostání u knihovnic), nebo prostřednictvím webového formuláře nebo případně e-mailem na adresu: office@magnesia-litera.cz

První internetové čtení na pokračování z knižní novinky Daiquirita (19.1.2006)

Čekání na velký příběh ze současnosti skončilo!
Nakladatelství Chrysos 26 vydává knižní novinku s exotickým a přitažlivým názvem DAIQUIRITA [dajkirita]. Jde o unikátní projekt v České republice - čtení na pokračování na internetu. Přestože má česká verze vyjít na jaře tohoto roku, čtenáři se s ní mohou seznamovat už nyní na www.daiquirita.cz Všichni mohou zdarma sledovat napínavý děj a ještě před vydáním mají možnost román objednat. Prvních sto zájemců obdrží knihu s podpisem autorky.
Děj se odehrává na reálných místech třech kontinentů. Perspektivní autorka S.H.York knihu dopsala koncem minulého roku v Praze. Příběh je psán dramatickým stylem a moderně, svižně a má spád. Sympatická hlavní hrdinka Hana se dostala do období, kdy bilancuje život a rozhoduje se co dál. Manžel nehodlá v zaběhnutém a nudně stereotypním vztahu cokoliv měnit. Dcera je samostatná, přidají se i pracovní starosti. Nenápadná žena s nadváhou si klade mnoho otázek, stejně tak, jako její vrstevníci. Několik minut hrůzy a boj o život ji donutí rychle jednat. Zoufalství, nečekané překážky i smutek vyváží nové poznání a pestrost světa, který je najednou na dosah. Hana za svou odvahu získá víc, než hledá. A jakoby stále platila moudrost starých latiníků Per aspera ad astra – přes překážky ke hvězdám… A proč ten tajemný název Daiquirita? To bychom toho už prozrazovali moc...

Již nyní si můžete číst z této knižní novinky a to na www.daiquirita.cz

SOUTĚŽ! - Poznej svou rodnou hroudu... (5.1.2006) 

Naše knihovna ve spolupráci s dalšími knihovnami Moravskoslezského kraje a Klubem dětských knihoven severní Moravy vyhlašuje velkou cestovatelskou a poznávací soutěž "Poznej sovu rodnou hroudu". Soutěž probíhá od ledna do května 2006 pro čtenáře do 15 let. Poznáte historii i současnost, pověsti, tradice, pamětihodnosti, osobnosti i rodáky, obce a města, prostě zajímavá místa našeho kraje, jak je ještě neznáte.

Bližší informace o této soutěži získáte v Knihovně P.Bezruče na dětském oddělení a na pobočce v Kateřinkách, kde obdržíte první úkoly a bude vám vystaven soutěžní průkaz, který umožní volný přístup na internet pro získání potřebných informací.

Milí čtenáři, naše soutěž "Poznej svou rodnou hroudu" právě začala, vyzvedněte si hrací průkazy + složky na dětském oddělení KPBO a v Kateřinkách. Tady vám nabízíme úkoly za měsíc leden.

Přejeme vám hlavu plnou nápadu a štěsí při hledání odpovědí.

Můžete si přečíst nový knihovnický zpravodaj OKOO v podobě webového magazínu, který je vydáván Knihovnou Petra Bezruče v Opavě.

Nová služba pro nevidomé - Hláska v Braillově písmu:
Pro nevidomé uživatele je v naší knihovně v oddělení Zvuková knihovna k dispozici i měsíčník Hláska v Braillově písmu. Opavská radnice vydává jako první město v České republice své radniční listy i pro nevidomé uživatele. Opavská radnice zvažuje, že bude Hlásku vydávat pro nevidomé i na disketě, protože ne všichni nevidomí uživatelé umějí číst v Braillově písmu. Pracovníci Zvukové knihovny budou oslovovat své uživatele a zjišťovat, jaká forma Hlásky by byla pro ně nejpřijatelnější a výsledky svého průzkumu předají odpovědným pracovníkům opavské radnice. Kromě Knihovny Petra Bezruče nabízí Hlásku v Braillově písmu i Informační centrum, Charitní dům sv. Cyrila a Metoděje v Opavě Vlaštovičkách a ZŠ Havlíčkova.

Festival Bezručova Opava 2005 - Svět v divadle (1.9.2005) 
Začíná nový ročník festivalu Bezručova Opava 2005. Tento rok je festival tématicky svázán především s divadelním uměním.

Více o programu festivalu...
Program festivalu.

Dny evropského dědictví (25.8.2005) 
"Dny evropského dědictví" (European Heritage Days - EHD) jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací a společenskou akcí, která se koná od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy a k jejímž myšlenkám se dnes hlásí 47 zemí Evropské kulturní konvence.

Termín EHD byl stanoven na 10. září 2005. Pro širokou veřejnost se tak zpřístupní zajímavé a výjimečné památky Opavy, ať už je to Slezské divadlo, které letos oslaví 200 let od začátku své činnosti, nebo Slezské zemské muzeum se svým 110. výročím otevření výstavní budovy, či Měnírna el. proudu, Švédská kaple, Městský dům kultury Petra Bezruče a Slezská univerzita. Nejenže si budou moci návštěvníci v době od 9.00 do 17.00 hod. podle svého zájmu a chuti prohlédnout výše zmíněné památky, ale budou moci také zažít netradiční okružní jízdu po těchto památkách v autobuse typu Škoda 706 RTO z roku 1966 s přídavným vozem. Tento vůz byl zajištěn Městským dopravním podnikem, který letos slaví 100. výročí počátku tramvajové dopravy v Opavě

Další informace o památkách naleznete na internetových stránkách http://www.ehd.cz, informace o památkách i programu na www.opava-city.cz . Letáček s okružními prohlídkami památek je ke stažení zde.

Knihovna vás zve na seminář...(2.12.2004)

vlajka_EU Knihovna Petra Bezruče v Opavě vás zve na pracovní seminář českých a polských knihoven na téma "Práce na pobočkách knihovny" v rámci projektu "Blíže k sobě i knihám - místo knihoven ve sjednocené Evropě".

8.12.2004 v 10 hod. V sále Městského domu kultury Petra Bezruče v Opavě, Nádražní okruh 27, Opava.
Seminář proběhne za finanční podpory Evropské unie.

Slavnostní vyhodnocení Knihovnického maratónu 2004 (27.1.2005)

V loňském roce 2004 vyhlásilo oddělení pro děti a mládež KPBO celoroční soutěž "Knihovnický maraton". V průběhu roku pro Vás byly připraveny soutěžní úkoly, ve kterých jste mohli uplatnit své výtvarné, literární i dramatické schopnosti a dovednosti. Naší soutěže se zúčastnily kolektivy žáků opavských základních škol, ale také jednotliví čtenáři. Knihovnický maraton byl ukončen závěrečným vyhodnocením dne 26.1.2005 v sále Minoritského kláštera. Toto slavnostní dopoledne dětem zpříjemnil opavský ilustrátor a kreslíř Bořík Frýba.

Fotografie ze slavnostního dne.

Nová Městská knihovna v Hlučíně (17.1.2005)

Dne 17. ledna 2005 byla slavnostně otevřena Městská knihovna v Hlučíně. Knihovna byla přestěhována do nových prostor v zámku v Hlučíně. Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly částky 15 mil. Kč. Našim bývalým kolegyním přejeme hodně spokojených čtenářů a hlavně, ať se jim v nové knihovně daří a těšíme se na setkání v jejich krásné knihovně 9. února 2005.

Fotografie z nově otevřené Městské knihovny v Hlučíně.

Knihovnický maraton - 6. úkol (16.11.2004)

Vyhlašujeme 6. úkol na listopad - prosinec...

Blíží se vánoce a konec roku 2004 a my bychom také rádi popřáli našim čtenářům vše nejlepší.
Prosíme Vás o inspiraci na "Novoroční přání knihovny". Můžete ho vyrobit dle vlastní fantazie a Vašich schopností.

Děkujeme.

Na akci byly použity finanční prostředky z projektu "Knihovna 21. století" MKČR.

Knihovna v Ratiboři vás zve... (18.11.2004)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza na seminarium bibliotekarzy polskich i czeskich na temat "Usługi bibliotek skierowane do osób niepełnosprawnych" w ramach projektu "Bliżej siebie i książek - miejsce bibliotek i bibliotekarzy we wspólnej Europie"

18 listopada 2004 roku o godz. 10.00 w Czytelni Oświatowo-Naukowej MiPBP w Raciborzu Rynek 12

Setkání klubu dětských knihoven Moravskoslezského kraje (27.9.2004)

Ve středu 27. října 2004 v 8:30 hod. v Městské pobočce Knihovny P. Bezruče v Opavě - Kateřinkách se koná setkání klubu dětských knihoven Moravskoslezského kraje. Pozvánka + přihláška

Beseda se spisovatelkami (14.9.2004)

Ve úterý 21.9 v 10:00 a 13:30 přivítá knihovna Petra Bezruče bezesporu první dámy literatury pro děti a mládež - spisovatelky Martinu Drijverovou a Markétu Zinerovou

47. Bezručova Opava (13.9.2004)

Moje kniha Ve dnech 13. - 28.září 2004 se v Opavě uskuteční 47. ročník Bezručovy Opavy na téma "Ženy v umění". Odkaz na oficiální stránky

Odhalení busty Petra Bezruče (13.9.2004)

Ve středu 15.září 2004 proběhne v Městském domě Petra Bezruče slavnostní odhalení busta Petra Bezruče akademického sochaře Zdeňka Kolářského

Knihovnický maraton - vyhlášen 4. úkol (7.7.2004)

Vyhlašujeme 4. úkol ČERVENEC-SRPEN: Přejeme všem hodně krásných prázdninových zážitků a těšíme se, že se s námi o ně podělíte. Budeme čekat na pozdrav od Vás v podobě pohlednice, kterou můžete vlastoručně vyrobit nebo nakreslit jakoukoliv technikou a doručit k nám do oddělení pro děti a mládež (Naše adresa: Knihovna P. Bezruče, Oddělení pro děti a mládež, Nádražní okruh 27, 746 78 Opava) nebo nám ho donést osobně až v září. Děkujeme.

Na akci byly použity finanční prostředky z projektu "Knihovna 21. století" MKČR.

Hlasujte o svou nejoblíbenější knihu (1.3.2004)

Moje knihaOd 1. března se na www.mojekniha.cz hledá nejoblíbenější kniha obyvatel České republiky.

Oslavy 780 let města Opavy

Oslavy budou probíhat ve dnech 3. – 11. 9. 2004, přičemž každý den bude věnován jinému tématu. Oficiální stránky oslav

Knihovna o prázdninách

Knihovna v prázdninových měsících př7echází na letní půjčovní dobu, kdy pobočky budou pro veřejnost otevřeny pouze 2x týdně (Bezručova čítárna 4x týdně).Otevírací doba i kontaktní telefony jsou uvedeny v tabulce (ke stažení ve formátu rtf).
Během prázdnin proběhnou na odděleních knihovny revize knihovního fondu. Půjčovní dny pro veřejnost nebudou revizemi narušeny. Všem našim čtenářům přejeme příjemné prožití prázdnin a dovolených.

Knihovnický maraton - vyhlášen 4. úkol

(7.7.2004)
Vyhlašujeme 4. úkol ČERVENEC-SRPEN: Přejeme všem hodně krásných prázdninových zážitků a těšíme se, že se s námi o ně podělíte. Budeme čekat na pozdrav od Vás v podobě pohlednice, kterou můžete vlastoručně vyrobit nebo nakreslit jakoukoliv technikou a doručit k nám do oddělení pro děti a mládež (Naše adresa: Knihovna P. Bezruče, Oddělení pro děti a mládež, Nádražní okruh 27, 746 78 Opava) nebo nám ho donést osobně až v září. Děkujeme.

Na akci byly použity finanční prostředky z projektu "Knihovna 21. století" MKČR.

Knihovna o prázdninách

(11.6.2004)
Knihovna v prázdninových měsících přechází na letní půjčovní dobu, kdy pobočky budou pro veřejnost otevřeny pouze 2x týdně (Bezručova čítárna 4x týdně). Otevírací doba i kontaktní telefony jsou uvedeny v tabulce (ke stažení ve formátu rtf).
Během prázdnin proběhnou na odděleních knihovny revize knihovního fondu. Půjčovní dny pro veřejnost nebudou revizemi narušeny. Všem našim čtenářům přejeme příjemné prožití prázdnin a dovolených.

Pracovní seminář "Problematika hudebního oddělení"

(11.6.2004)
Vlajky EU, Polska a České republiky Knihovna Petra Bezruče v Opavě Vás zve na pracovní seminář českých a polských knihoven na téma "Problematika hudebního oddělení" v rámci projektu "Blíže k sobě i knihám - místo knihovně ve sjednocené Evropě". Uskuteční se 16. června 2004 v 10.00 v Knihovně Petra Bezruče v Opavě pobočka Kateřinky, Šrámkova 6.

Pozvánka na "Dzień Czeski"

(20.5.2004)
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza na Dzień Czeski w ramach projektu "Bliżej siebie i książek - miejsce bibliotek i bibliotekarzy we wspólnej Europie". 27 maja 2004 r. godz. 11.00 Sala Kameralna Raciborskiego Centrum Kultury ul. Chopina 27.

Seminaruim "Działalność oświatowa w bibliotece"

(30.4.2004)
Vlajky EU, Polska a České republiky Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza na seminarium bibliotekarzy polskich i czeskich na temat "Działalność oświatowa w bibliotece" w ramach projektu "Bliżej siebie i książek - miejsce bibliotek i bibliotekarzy we wspólnej Europie" 13 maja 2004 roku o godz. 10.00 w Czytelni Oświatowo-Naukowej MiPBP w Raciborzu Rynek 12.

Knihovnický maraton - vyhlášen 3. úkol

(30.4.2004)
Vyhlašujeme 3. úkol KVĚTEN-ČERVEN: "...a pokračujeme v maratonu." Tentokrát jsme si pro Vás připravili malou anketu s velkou křížovkou, kterou si můžete vyzvednout u nás na oddělení pro děti a mládež.

Na akci byly použity finanční prostředky z projektu "Knihovna 21. století" MKČR.

Výstava - Bohumil Hrabal ve fotografii

(23.4.2004)
Bohumil Hrabal Od 20. 4. 2004 do 26. 5. 2004 probíhá v prostorách Knihovny Petra Bezruče výstava - Bohumil Hrabal ve fotografii. Autorem fotografií je Tomáš Mazal, který bude hostem besedy pro knihovníky 26. května 2006.
Tomáš Mazal - Narozen 22. 3. 1956 v Praze. Od roku 1997 se věnuje filmové tvorbě, ve které se prolíná dokument s hranou podobou. V letech 1991 - 1997 se intenzivně věnoval fotografování Bohumila Hrabala. Publikoval v samizdatových časopisech Vokno, Revolver revue, Sado-maso a Sklepník, po roce 1989 v Tvorbě, Lidových novinách, Mladém světě, Právu , Mladé frontě a v řadě dalších periodik. Od roku 1991 je editorem Haňta pressu. Pravidelně přispívá do nymburského zpravodaje Klubu čtenářů B. Hrabala Pábitel. Publikoval také v polském Tygodniku Powszechnem. V samizdatu vydal několik básnických sbírek např. Vůně igelitu (1977), Poustevník v plechovce (1978) a monografie Písničkář (Jaroslav Hutka) (1978) a Třešňák (1984). V roce 2003 vydalo nakladatelství Maťa jeho Přeloučský román. K vydání je připravena kniha Spisovatel Bohumil Hrabal.

Na akci byly použity finanční prostředky z projektu "Knihovna 21. století" MKČR.

Beseda o Bohumilu Hrabalovi

(22.4.2004)
KBPO Vás zve na besedu s Tomášem Mazalem o Bohumilu Hrabalovi. Beseda proběhne dne 26. května 2004 v 10:00 v sále Minoritského kláštera Masarykova ul. č. 34 (naproti hlavní budovy knihovny). Přihlášky zasílejte emailem na adresu: region@okpb.cz paní Nataši Šlosárkové.

Knihovnický maraton - vyhlášen 2. úkol

(6.4.2004)
Oddělení pro děti a mládež vyhlašuje 2. úkol s podtitulem "Má oblíbená kniha v novém kabátu". V rámci "Měsíce knihy" si zkuste jakoukoli výtvarnou technikou vyrobit obal na svou oblíbenou knihu. Svůj výrobek nám doneste nejpozději do konce dubna na Oddělení pro děti a mládež Knihovny Petra Bezruče v Opavě.

Na akci byly použity finanční prostředky z projektu "Knihovna 21. století" MKČR.

Seminář "Problematika oddělení pro děti a mládež"

(29.3.2004)
Vlajky EU, Polska a České republiky Knihovna Petra Bezruče v Opavě Vás zve na pracovní seminář českých a polských knihoven na téma "Problematika oddělení pro děti a mládež" v rámci projektu "Blíže k sobě i knihám - místo knihovně ve sjednocené Evropě". Seminář proběhne 7. dubna 2004 v 10.00 v sále č. 23 Městského domu kultury Petra Bezruče v Opavě, Nádřažní okruh 27 Opava (sídlo knihovny).
Fotogalerie z proběhlé akce

Seminarium "Komputeryzacja bibliotek oraz prawo biblioteczne"

(10.3.2004)
Vlajky EU, Polska a České republiky Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza na seminarium bibliotekarzy polskich i czeskich na temat "Komputeryzacja bibliotek oraz prawo biblioteczne" w ramach projektu "Bliżej siebie i książek - miejsce bibliotek i bibliotekarzy we wspólnej Europie" 18 marca 2004 roku o godz. 10.00 w Czytelni Oświatowo-Naukowej MiPBP w Raciborzu Rynek 12
Fotogalerie z proběhlé akce

Nové WWW stránky

(9.3.2004)
Pokud jste už na naše webové stránky někdy zavítali, jistě jste si všimli, že jsme je nyní oblékli do nového kabátu. Využíváme moderní technologie XHTML + CSS, díky čemuž jsou naše stránky rychlejší a přenositelnější.
Budeme rádi za každou připomínku nebo návrh na zlepšení našich stránek. Čiňte tak prosím na emailovou adresu webmaster@okpb.cz. Děkujeme.

Hlasujte o svou nejoblíbenější knihu

(1.3.2004)
Moje kniha Od 1. března se na www.mojekniha.cz hledá nejoblíbenější kniha obyvatel České republiky. Odevzdejte i Vy svůj hlas v anketě.

Knihovnický maraton

Oddělení pro děti a mládež Knihovny Petra Bezruče v Opavě vyhlašuje na rok 2004 akci s názvem "Knihovnický maraton".
Rok 2004 bude plný soutěží a nápadů nejen pro jednotlivce, ale i kolektivy dětí. Čtenáři-hráči obdrží hrací karty a v průběhu celého roku budou sbírat body za jednotlivé aktivity a soutěže, které vyhlásí oddělení pro děti a mládež vždy na dva měsíce. Čtenář-hráč využije své literární, výtvarné, dramatické schopnosti a dovednosti.
Na konci roku 2004 proběhne vyhlášení nejlepších a nejšikovnějších čtenářů, kteří budou odměněni. Takže se všichni připravte na urputný boj!

Vyhlašujeme 1. ÚKOL - LEDEN-ÚNOR:

"Pohádková Opava"
Staň se pohádkovým vypravěčem, básníkem a zkus napsat nebo vymyslet z dávné minulosti, současnosti či budoucnosti pohádku, básničku, pověst, příběh o našem městě.

Na akci byly použity finanční prostředky z projektu "Knihovna 21. století" MKČR.