KPBO
přeskočit navigaci formátovat bez navigace česky
Román nad mraky
Jaroslav Rudiš Narodil se v Turnově (*1972), vyrostl v Lomnici nad Popelkou. Němčinu, dějepis a žurnalistiku studoval v Liberci, Praze, Curychu a Berlíně. Pracoval jako učitel, DJ, manažer punkové skupiny, hotelový portýr a naposledy jako novinář v deníku Právo.
Debutoval v roce 2002 románem "rockových příběhů z berlínského metra" Nebe pod Berlínem, za který obdržel Cenu Jiřího Ortena. Knížka byla přeložena do němčiny, polštiny a srbštiny. Následovala úspěšná komiksová trilogie Alois Nebel (Bílý Potok, Hlavní nádraží a Zlaté Hory, 2003-2005) o česko-německém výpravčím vlaků, sloužícím na malé stanici v Sudetech. Z komiksu, který ilustroval a spoluvytvářel Jaromír 99, vznikla divadelní hra, kterou uvádí Činoherní studio Ústí nad Labem (2005). Další hru Léto v Laponsku napsal ve dvojici s Petrem Pýchou (2005, Cena Alfreda Radoka a Cena Českého rozhlasu, premiéra v listopadu 2006 ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti). Společně napsali i hru Strange Love (plánovaná premiéra v dubnu 2007 v Činoherním studiu). Podle námětu románu Grandhotel (2006) napsal pro režiséra Davida Ondříčka scénář ke stejnojmennému filmu (premiéra v říjnu 2006). Nyní pracuje na románu s názvem 1989.
Příležitostně vystupuje se skupinou U-Bahn, píše také písňové texty (mj. pro skupiny Umakart a Lety mimo). S básníkem a prozaikem Igorem Malijevským pořádá v pražském Paláci Akropolis každý měsíc literární kabaret MONOSKOP. Jaroslav Rudiš žije v Praze a Lomnici nad Popelkou. Sbírá staré jízdní řády a železniční mapy, nemá auto a jezdí zásadně vlakem.