KPBO
přeskočit navigaci formátovat bez navigace česky
Multimediální studovna je nejmladší pracoviště Knihovny Petra Bezruče. Nachází se v prvním patře a je určeno všem zájemcům o Internet, práci s počítačem nebo práci v výukovými CD ROMy. Návštěva studovny není vázána na registraci v knihovně, je tedy navštěvována uživateli, kteří do knihovny běžně nechodí. Často se však stane, že se právě z řad návštěvníků multimediální studovny stávají řádní čtenáři knihovny.
Pracoviště vzniklo v roce 2000 po rozsáhlé rekonstrukci budovy. Vybavení pracoviště bylo pořízeno díky grantu ze Sorosovy nadace a příspěvku magistrátu. Studovna je vybavena 10 počítačovými stanicemi, které jsou propojeny se dvěma tiskárnami (černobílý a barevný tisk) a dvěma scannery. Obsluha má k dispozici dva služební počítače. Dále je k dispozici projekční zařízení a promítací plátno, které se využívá na přednášky a besedy a vzdělávání pracovníků knihovny i knihovníků z okresu Opava.
Uživatelé nejvíce využívají možnost kvalitního připojení na Internet, studenti zde zejména pracují na svých seminárních a závěrečných pracích. Obsluha ochotně pomůže s jakýmkoliv problémem, poradí, jak efektivně vyhledávat na internetu, založit e-mailovou schránku a ukládat soubory na disketu.
Dvě počítačová místa jsou přednostně vyhrazena hendikepovaným uživatelům, je zde možnost zapnout i ozvučení PC pro nevidomé uživatele.
Toto pracoviště patří mezi nejnavštěvovanější místa knihovny, zejména při exkurzích školní mládeže. Pořádají se zde knihovnické lekce, kde se mohou děti seznámit a v praxi si vyzkoušet práci s internetem.
V loňském roce navštívilo studovnu 9 874 návštěvníků, kteří strávili u počítačů 6 576 hodin.
Pondělí 08:00 - 18:00
Úterý 08:00 - 18:00
Středa ZAVŘENO
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 18:00
Použití počítače pro uživatele těžce tělesně postižené, nevidomé, němé, hluchoněmé (s platnou registrací ve zvukovém oddělení KPBO) zdarma
Použití počítače pro ostatní uživatele (včetně čtenářů registrovaných na knižních odděleních) 5 Kč každyých započatých 15 min.
Černobílý tisk (laser) 2 Kč / A4
Černobílý tisk oboustraný (laser) 3 Kč / A4
Barevný tisk (včetně čb. tisku inkoustem) 5 Kč / A4
Disketa 10 Kč / ks
Záznam dat na CD (bez ohledu na objem zapisovaných dat) 50 Kč / ks
Záznam dat na vlastní CD (bez ohledu na objem zapisovaných dat) 20 Kč / ks
Kroužková vazba do 20, 50, 100 listů 28, 30, 35 Kč / dokument

  • navštěvování erotických stránek nebo stránek s fašistickou či rasistickou tematikou
  • jakákoliv manipulace s nastavením softwaru počítače
  • instalování vlastního softwaru
  • konzumování jídla a pití u počítačů
  • obrázek - pracovní stanice obrázek - pracovní stanice