KPBO
přeskočit navigaci formátovat bez navigace česky
Hlavní budova:
Poslední půjčovní den v tomto roce je pátek 22. prosince od 8 do 16 hodin.
První půjčovní den v roce příštím je úterý 2. ledna od 8 do 18 hodin.
Pobočka Kateřinky:
Poslední půjčovní den v tomto roce je pátek 22. prosince od 9 do 16 hodin.
První půjčovní den v roce příštím je úterý 2. ledna od 9 do 18 hodin.
Pobočka Olomoucká a Kylešovice:
Poslední půjčovní den v tomto roce je pátek 22. prosince od 9 do 16 hodin.
První půjčovní den v roce příštím je úterý 2. ledna od 9 do 16 hodin.
Knihovny v příměstských částech:.
Pondělí 18. 12. 2006:
Opava Vávrovice 15:30 - 18:30.
Opava Suché Lazce 16:00 - 20:00.
Opava Komárov 16:00 - 19:00.
Úterý 19. 12. 2006:
Opava Malé Hoštice 14:00 - 17:00.
Středa 20. 12. 2006:
Opava Milostovice 16:00 - 18:00.
Zaměstnanci knihovny přejí všem svým čtenářům radostné prožití vánočních svátků a mnoho štěstí v novém roce.
Milé děti, letos jsme pro vás měli připravenou poslední výtvarnou soutěž. Vašim úkolem bylo vytvořit jakýmkoli způsobem či technikou ten nejkrásnější stromeček. Své výrobky jste odevzávaly na oddělení pro děti a mládež KPBO, kde si je můžete v těchto dnech také všechny prohlédnout. A kdo z vás je mezi výherci? Podívejte se!
Akce proběhla díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Dne 13. 12. 2006 se mohli učitelé a žáci ZŠ zúčastnit vánoční výtvarné dílny, pod vedením paní Aleny Zupkové, učitelky ZUŠ Háj ve Slezsku. Vyzkoušeli si různé i netradiční výtvarné techniky, naučili se vyrábět ozdoby, přání a drobné dárky z mnoha druhů materiálů pro nadcházející vánoční svátky.
Akce je pořádána s finančním příspěvkem z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Knihovna informuje všechny zájemce o regionální literaturu, že nakladatelství Evy Peterkové z Kravař vydalo novou kuchařku receptů z Opavska a okolí - Opavská kuchařka. Pro malé čtenáře vychází před vánoci kniha Pohádky z Růžové stráně autorky Marie Šulcové s ilustracemi 14 letého Jakuba Tkáče. V dotisku vychází také oblíbená Hlučínská kuchařka.
V komorním prostředí malého sálu Městského domu kultury Petra Bezruče proběhlo dne 6. 12. 2006 odpolední setkání s básnířkou a spisovatelkou Boženou Klímovou, spojené s autorským čtením z její básnické sbírky Rozhovor s Bohem.
Akce je pořádána s finančním příspěvkem z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Ve středu 29. listopadu 2006 přijal pozvání do knihovny Petra Bezruče v Opavě ilustrátor dětských knih pan Adolf Dudek. Po krátkém přivítání čekalo na děti zábavné povídání o malování, tvorbě ilustrací do dětských knih a vysvětlení základních výtvarných pojmů. Také samotné děti kreslily. Pan Adolf Dudek jim ukázal, jak pomocí čtyř základních tvarů – koule, čtverce, obdélníku a trojúhelníku - nakreslit různé druhy obrázků.
Příjemné, poučné a velmi živé dopoledne bylo zakončeno autogramiádou. Některé děti si odnášely podpisy v podobě nakresleného dudka na tváři nebo rukou. Nejen paní knihovnice dětského oddělení, děti, ale i paní učitelky se skvěle bavily a už teď se těší na příští setkání s tímto vitálním ilustrátorem.
Akce je pořádána s finančním příspěvkem z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Pokud jste vášniví čtenáři a chodíte rádi do knihovny, určitě se vás projekt Kamarádka knihovna týká. Ale čtěte dál i v případě, že do knihovny zabloudíte jen jednou za uherský rok a nebo jste ji dosud míjeli velikým obloukem. Kamarádka knihovna je totiž soutěž pro všechny.
Oddělení pro děti a mládež Knihovny Petra Bezruče již řadu let spolupracuje se Základní školou Slezského odboje v Opavě, kterou navštěvují i mentálně postižené děti. Práce s těmito dětmi pro nás byla novou zkušeností a i dnes se při společných besedách vzájemně učíme a poznáváme. Paní učitelky z této školy přišly s myšlenkou uskutečnit v prostorách dětského oddělení zábavný a vzdělávací projekt na téma „Svět zvířat“. Nápad se nám i dětem velice líbil a jak se celá akce ve středu 22. listopadu podařila? Můžete se podívat!!!
Akce proběhla díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Akce probíhá díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Knihovna v Kylešovicích upozorňuje všechny čtenáře na nově instalovanou výstavu barevných fotografií Josefa Kalužíka. Námětem je jedno z nejkrásnějších období v roce a to podzim. Výstavu si mohou zájemci prohlédnout v prostorách knihovny, v době jejího otevření.
Fotografie je možno po domluvě s autorem zakoupit.
Přinášíme Vám soubor fotografií z vernisáže výstavy BREAKDANCE – WSPÓŁCZESNA METAMORFOZA.
Akce proběhla díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Poslední soutěž pro děti v tomto roce! A jak jinak než s vánočním námětem!
Wieslava Holynska
Vernisáž výstavy bude zahájena ve středu 15. listopadu ve 14,00 hodin ve vestibulu Knihovny Petra Bezruče v Opavě. Srdečně zveme zájemce o výtvarné umění na zahájení.
Ve velkém sálu Městského domu kultrury Petra Bezruče proběhlo setkání se spisovatelem Jaroslavem Rudišem spojené s autorským čtením z jeho nové knihy "GRANDHOTEL".
Akce proběhla díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Ve středu 25.10.2006 se do Opavy sjely kolegyně dětských oddělení z celé severní Moravy na setkání Klubu dětských knihoven – Klubko. Pro velký zájem se akce konala v prostorách Minoritského kláštera.
Program zahájila a organizační částí nás provedla Dana Kochová. V dopoledních hodinách byl seminář zaměřen na téma „Spolupráce knihoven s médii“. Tímto seminářem nás provázela Radka Páleníková, která přijala pozvání z pražské Dětské tiskové agentury Klubu Domino. Ukázala nám způsoby a cesty navázání kontaktů s médii v našem okolí a možnosti, jak dále udržovat vzájemnou spolupráci. Upozornila nás na chyby, kterým se máme vyvarovat a seznámila nás se základy správné elektronické komunikace.
V odpoledních hodinách se Klubko proměnilo ve vánoční výtvarnou dílnu. Spolu s PaedDr. Alenou Zupkovou si mohly vyrobit více i méně výtvarně zdatné knihovnice různými technikami velice nápadité vánoční balíčky, andílky, stínítka, papírové pohlednice a kromě svých výrobků si domů odnášely spoustu dalších nápadů a inspirací a také kousek vánoční atmosféry.
Knihovna Petra Bezruče ve spolupráci s nakladatelstvím Labyrint připravila setkání s mladým autorem Jaroslavem Rudišem. Beseda se uskuteční v úterý 31. října ve 13.00 hodin v sále Městského domu kultury.

O knize "GRANDHOTEL"
O autorovi
Akce je pořádána s finančním příspěvkem z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Klub dětských knihoven SKIP10 a Knihovna Petra Bezruče v Opavě Vás srdečně zvou na podzimní setkání členů Klubka, které proběhne 25.10.2006 v Opavě v Minoritském klášteře.
Výsledky:
1. místo (18 bodů): Ludmila Weisová, Honza Mikulík, Vendula Vlková
2. místo (17 bodů): Honza Škubník, Sandra Hrušková
3. místo (16 bodů): Natálka Vojtková, Katka Weisová
Speciální výhra:
Tomáš Chalupski - cena pro nejmenšího soutěžicího s krásnými obrázky
Markétka Heinzká - cena za nejkrásnější obrázky
Zdeněk Přibyl - cena za nejkrásnější obrázky
Vojtěch Peter - cena za nejkrásnější obrázky
VÝHERCI SI MŮŽOU CENY VYZVEDNOUT NA DĚTSKÉM ODDĚLENÍ!!!
Takto jsme pojmenovali zábavné dopoledne, které proběhlo v rámci celostátní akce Týden knihoven, kdy mezi naše dětské čtenáře přijal pozvání pan ilustrátor Bořík Frýba. Společně jsme si povídali o kreslení, ilustrování a malování, poté začal dětem pan Bořík Frýba kreslit obrázky na přání a kreslil a kreslil až měl jednu ruku delší než druhou ….. a že se dětem líbilo – na to se můžete podívat!
Akce proběhla díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Milé děti, tento týden od 2. - 6.10. probíhá na dětském oddělení soutěž - Pohádkový milionář. Přijďte si zasoutěžit a na nejlepší z vás čekají krásné ceny!
Soutěž probíhá v rámci Týdne knihoven 2. - 6. 10. 2006 pod záštitou Ministerstva kultury ČR.
POZOR!!! Ve dnech 28. a 29. září je knihovna pro veřejnost uzavřena!
Dne 21. 9. 2006 proběhla slavnostní vernisáž k výstavě Liptovský Mikuláš - příběh města .
V těchto dnech probíhá v našem městě festival Bezručova Opava. Pozvání přijala mezi dalšími hosty i paní spisovatelka Martina Drijverová, která nepřijela sama, ale v doprovodu svého syna ilustrátora Vojtěcha Otčenáška. Pro opavské děti si připravila besedu s názvem Rytířovo kopí. Vyprávěla nejen o své nové knize, ale také o svém životě a tvorbě. Děti společně s paní spisovatelkou soutěžily a třem výhercům namaloval pan ilustrátor v průběhu autorského čtení na obličej fantasy obrázky.
Akce proběhla díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
výstava od 21. 9. do 31. října 2006
příběh města V prostorách Městského domu kultury Petra Bezruče bude ve čtvrtek 21. září v 18,00 hodin zahájena vernisáž výstavy Liptovský Mikuláš - Príbeh města. Projekt mohl být realizován díky finančním prostředkům z projektu EU InterregIIIA - přeshraniční spolupráce Slovensko - Česko. Projekt partnerského města Liptovský Mikuláš z české strany podpořilo statutární město Opava. Jak je při podobných projektech zvykem, výstava se realizovala nejen v Liptovském Mikuláši, ale v září zavítá i do Opavy v rámci kulturního festivalu Bezručova Opava. Výstava představuje partnerské město Liptovský Mikuláš, které je známé mnoha Opavanům díky návštěvám nedalekých Vysokých Tater. Zachycuje bohatou historii Liptovského Mikuláše až po jeho současnost. Opavská instalace výstavy je první v celé řadě prezentací, neboť výstava bude postupně předvedena ve všech partnerských městech Liptovského Mikuláše. Panely jsou opatřeny texty v jazykových mutacích zemí, do kterých se výstava bude postupně přesouvat.
Věříme, že výstava zaujme všechny milovníky Slovenska a bude evokovat vzpomínky na prožité chvíle v krásné slovenské krajině, v zemi, která pro mnohé z nás nepřestala být naší součástí.Na vernisáži výstavy se také opavské veřejnosti představí liptovský folklórní soubor Váh. Výstava potrvá do 30. října 2006.
To první a to druhé dítě Úterý 19. září 18. 00 hod. Minoritský klášter - vstup volný. Martina Drijverová, Marta Němcová (Praha):
To první a to druhé dítě aneb Průvodce po (dobrodružném) životě s dítětem – od jeho narození až do dospělosti

Každý jsme jiný a každý máme jiné děti (zaplať pánbůh). Je tedy nesmysl pronášet věty typu: „V tomhle věku už by měl...“ „Ona ještě neumí...?“ „Naučte ho...“ a tak dále. Zde je dobré uvědomit si, že skoro všichni dospělí si dokážou zavázat boty, jíst příborem a smrkat do kapesníku – a je celkem lhostejné, kdy se to naučili...

Více informací
Akce proběhla díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Knihovna Petra Bezruče připravila na 19. září 2 představení pro základní školy autorské čtení se spisovatelkou Martinou Drijverovou.
Do světa fantasy literatury se vnoříme s oblíbenou spisovatelkou Martinou Drijverovou, která v komponovaném pořadu autorského čtení představí svou novou knihu Rytířovo kopí. Během autorského čtení úspěšně spisovatelce sekunduje výtvarník Vojtěch Otčenášek, který na tváře dětí maluje originální fantasy motivy vztahující se k příběhu.
Akce proběhne v úterý 19. září v 8.30 a 11.00 hod. v Knihovně Petra Bezruče v Opavě.

Více informací
Akce proběhla díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Letošní prázdniny utekly stejně rychle jako ty loňské či předloňské a možná ještě rychleji. Je tady měsíc září a s ním přichází škola, méně volného času, úkoly, kroužky a spousta dalších povinností. Abychom dětem měsíc září trošku zpříjemnily, připravily jsme si pro ně zábavné soutěžní odpoledne v Minoritské zahradě. Spolu s tetami jsme pozvaly malé i velké děti z opavského dětského domova, které mezi sebou bojovaly, plnily naše těžké a zákeřné soutěžní úkoly, předváděly své schopnosti a dovednosti a ty nejlepší nakonec vyhrály! Jak moc byly šikovní - a že byly - se můžete podívat na fotografiích
Oddělení pro děti a mládež, KPBO
Akce probíhá díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Na stránkách studovny je k dispozici tematický a abecední seznam novin a časopisů, které v roce 2006 odebírají studovna a oddělení pro dospělé čtenáře v hlavní budově KPBO. Časopisy lze podle názvu i obsahu, resp. klíčových slov vyhledávat také v katalogu knihovny. Stačí v on-line katalogu vybrat z horního menu možnost "vyhledávat pouze tituly periodik".
V knihovně v Kylešovicích byla nově instalována výstava fotografií pana Jiřího Nováka. Jejich námětem je Raduňský zámek a okolí. Výstavu můžete shlédnout až do konce měsíce září a to v prostorách knihovny v době jejího otevření.
Od ledna do května soutěžilo asi 1000 dětí z 18 knihoven v poznávání našeho kraje. Každý měsíc musely vyhledávat odpovědi na otázky týkající se různých měst a obcí kraje, rodáků, zajímavých událostí, nářečí, apod. Někteří soutěžící vydrželi do konce, jiní to postupně vzdali. Pro ty, kteří vydrželi a patřili mezi nejlepší, připravil Klub dětských knihoven severní Moravy zájezd po „rodné hroudě“. Celkem šlo o 130 vítězů a mezi nimi i 10 nejlepších soutěžících z Opavy, kteří navštívili 28.6. Archeopark v Chotěbuzi a bobovou dráhu v Mostech u Jablunkova. Na fotkách si můžete prohlédnout, jak si děti své vítězství užívaly.
Akce proběhla díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
V sálu Městského domu kultury Petra Bezruče proběhlo vyhlášení výsledků celoroční soutěže "Poznej svou rodnou hroudu". Po úvodním hudebním vystoupení byly úspěšným řešitelům předány knižní dary. Můžete si prohlédnout fotografie z vyhlášení.
Akce proběhla díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Knižní dar
Potěšitelný ohlas na výstavu Máj - věčná inspirace přišel od místostarosty města Bělé pod Bezdězem pana Miroslava Schneidera, který navštívil Opavu spolu se členy Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Při této příležitosti navštívil i objekt Městského domu kultury ( národní památka ČR), kde si s velkým zájmem prohlédl výstavu Máj - věčná inspirace.
Po návratu zaslal naší knihovně výtisk Máchova Máje, který byl vydán za spoluúčasti města Bělá pod Bezdězem. Krásnými ilustracemi jej opatřil bělský rodák - malíř Luděk Maňásek, k jehož nedožitým 75. narozeninám kniha vyšla.
Malíř Luděk Maňásek je znám i mnoha našim čtenářům, neboť jeho ilustrace zdobí celou řadu knih pro děti v naší knihovně. Stručně připomeňme některé tituly: Pohádky bratří Grimmů, Šťastný princ, Nejkrásnější zahrada, Dolů po Mississippi, O královně života a mnoho a mnoho dalších. Věříme, že i Máchův Máj s ilustracemi Luďka Maňáska získá své příznivce.
Slyšeli jste jméno Foglar? Četli jste některou z jeho knih? Zkoušeli jste dokonce převést jeho podněty do vlastního života? Jste ochotni poskytnout několik minut svého času a vyplnit stručný dotazník k tomuto tématu? Pak máte možnost zapojit se do celorepublikového výzkumu: otevřete ve svém počítači internet na adrese www.vzpa.upol.cz/foglar.php a vyplňte jednoduchou verzi dotazníku bez jakékoliv složité administrace.
Víte o dalších dobrovolnících ze svého okolí, školy či svého oddílu, organizace nebo bydliště, kteří jsou ochotni podělit se o své názory? Pak jim prosím tuto informaci zprostředkujte.
Za pomoc se získáním nezkresleného obrazu o vlivu četby foglarovek vám patří náš dík.
Knihovna Petra Bezruče - Oddělení pro děti a mládež pro vás malí i velcí malíři připravila výtvarnou soutěž. Každý měsíc počínaje květnem až do konce roku budeme spolu kreslit vždy jednu pohádkovou postavu. Obrázky posbírané na dětském oddělení budou průběžně zasílány do dětského časopisu "Svět pohádek"...
Rok s rokem se sešel a je tady opět konec dubna, kdy se všechny čarodějnice setkávají na Petrových kamenech. Letos podruhé jsme se slétly z blízkého i dalekého okolí poslední pátek v dubnu na oddělení pro děti a mládež v knihovně. Při společném celodenním rejdění jsme se před sebou předváděly: která má nejdelší nos, nejkrásnější bradavici, nejšpinavější nehty, zná lepší a zákeřnější kouzla a umí vařit nejnechutnější lektvary. Také jsme si ukazovaly své letecké schopnosti na mega-turbo košťatech a za splnění jednotlivých zákeřných disciplín každá čarodějnice obdržela "letecký řidičský průkaz".
Akce probíhá díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Při příležitosti letošního X. ročníku festivalu Další břehy se konalo 21. 4. 2006 na oddělení pro děti a mládež Knihovny Petra Bezruče v Opavě zábavné dopoledne "Všechny cesty vedou do Říma... a do knihovny".
Společně s dětmi jsme se zatoulali do starověkých a dávných dějin světa antiky, založili jsme město, jež nazývá se věčným. Svými dramatickými a výtvarnými schopnostmi se děti zapojily do každodenního života Římanů, zjistily, jak si hrály děti dříve, jak Římané bydleli, kde se bavili, jak hodovali a také se setkaly s antickými bohy, císaři i známými filozofy a mysliteli. Pojďte se zatoulat do ulic starověkého Říma
V rámci "výtvarných střed", které pravidelně pořádá dětské oddělení KPBO, se 3. května sešly děti ZŠ, aby společně tvořilily na téma jaro.
Akce proběhla díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Ve studovně v hlavní budově je od dubna 2006 čtenářům k dispozici nový odborný měsíčník Dotační věstník, který vydává renomované vydavatelství Economia.
Na tradiční "moravské turné" vyráží Michal Viewegh i se svým nakladatelem v pondělí 8. května 2006.
V Opavě se objeví na autorském čtení 8. května v 18.00 hod. v Café Evžen, Beethovenova ul. 2, Opava. Srdečně zveme všechny čtenáře.
Zveme děti i dospělé
Knihovna P.Bezruče-pobočka Kylešovice vás zve a chce upozornit na zajímavou putovní výstavu "Současní čeští ilustrátoři knih pro děti a mládež". Můžete ji shlédnout od 19. dubna do konce června v prostorách knihovny.
Máchův Máj Milovníci a znalci literatury si letos 23. dubna připomenou 170. výročí vydání Máchova Máje, romantické básně, která má své nezastupitelné místo v české literární historii.
Ještě jedna várka obrázků ukazujících pozdně odpolední a večerní program nachystaný pro děti, které se účastnily Noci s Andersenem. Z mnoha přichystaných překvapení a činností zmiňme například setkání s hadem nebo břišní tanečnicí či lakomou čarodějkou Hermínou.
Akce byla opravdu, ale opravdu vydařená. Kolektiv dětí byl velice kamarádský, věříme, že se všem moooc líbilo. My knihovníci jsme byli zcela vyčerpáni, ale na příští NOC se opět těšíme. Počasí nám vyšlo, řeka Opava k nám byla milosrdná, takže HURÁ zase za rok.
Již po čtvrté připravila Knihovna P. Bezruče v Opavě kouzelnou pohádkovou "Noc s Andersenem". 31. března, již tradičně, na mnoha místech České republiky, Slovenska i Polska prožily děti v knihovnách kouzelný večer plný her, překvapení a pohádek.
Akce proběhla díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
15. března proběhl tradiční Český den v Miejskiej i Powiatowej Biblioteke Publicznej w Raciborzu. Tento , v pořadí již III. Český den, byl opět zaměřen na představení zajímavých aktivit opavských knihovníků i umělců či známých osobností regionu.
skřítek Knihomílek Čtivý Již jsou mezi námi první prvňáčci pasovaní řádem "veselé abecedy" skřítka Knihomílka čtivého a jak to všechno dopadlo? Splnily děti všechny skřítkovy úkoly a dokázaly najít zatoulanou abecedu? Můžete se podívat na přiložených fotografiích.
Akce probíhá díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Knihovna Petra Bezruče pořádá od DUBNA 2006 cyklus dvou na sebe navazujících besed pro prvňáčky s názvem "pohádková abeceda skřítka Knihomílka Čtivého".
Akce se konají na dětském oddělení KPB, na pobočkách Kateřinky a Kylešovice.
Všem dětem bude udělen řád "Veselé abecedy" skřítka Knihomílka čtivého.
Zájemcům z řad dětí bude vystaven na 1 rok čtenářský průkaz zdarma!!!!!
Letáček k pohádkové abecedě skřítka Knihomílka Čtivého
28. dubna se na dětském oddělení Knihovny Petra Bezruče slétnou čarodějnice! Rej bude probíhat celé odpoledne. Budeme se chlubit, čarovat, překřikovat, předvádět - kdo má nejdelší nos a špinavé nehty, která z nás má nejkrásnější bradavici , zná lepší kouzla a umí uvařit nejnechutnější lektvary. Neváhej a přijď či přileť na koštěti mezi nás :o)
Pozor!Pozor! Pro všechny čarodějnice, kluky a holčičky, platí - pokud přijdete tento den v kostýmu, bude vám kouzlem odpuštěna upomínka a dostanete čarovné překvapení!!!
Letáček s pozváním na rej čarodějnic
Informace o programu knihovnické akce "Český den", která bude pořádána v Miejskej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu.
téma: mezi nebem a zemí
V pátek 10. března 2006 v 17 hodin, bude slavnostní vernisáží v Knihovně Petra Bezruče zahájena výstava fotografií polské umělkyně WIESŁAVY HOŁYŃSKÉ.
Tato výstava v Opavě bude první zahraniční prezentací části dosavadního díla s názvem: "Mezi nebem a zemí". Více si můžete přečíst v přiložených dokumentech (Word DOC) o umělkyni a její práci.
Od 1. do 26. března 2006 bude probíhat v Ostravě a dalších 9-ti moravských městech Festival ProTibet, jehož cílem je za pomoci přednášek, koncertů, výstav a projekcí upozornit na porušování lidských práv a zároveň přiblížit jedinečnou kulturu Tibetu široké veřejnosti.
Bezesporu nejzajímavější akcí bude sypání pískové mandaly buddhistickými mnichy z indického Ladaku, kteří budou vytvářet tibetskou mandalu 12.-17. března 2006 v Ostravě na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity.Blíže na www.tibetska-mandala.cz .
Kromě mnichů festival navštíví škála cestovatelů, hudebníků a přednášejících. Výtěžek celého festivalu bude použit na podporu klášterních škol Tikse a Diskit v Malém Tibetu. Bližší informace najdete na stránkách www.ProTibet.org .
Dokumenty (Word DOC) související s tématikou festivalu:
Milí čtenáři, uplynul měsíc a soutěž "Poznej svou rodnou hroudu" pokračuje třetím kolem. Úkoly na měsíc březen jsou již připraveny, tak neváhejte a pusťe se do řešení.
Březen měsíc internetu Letošní Březen měsíc internetu je věnován tématu : E-government je pro občana, ne občan pro E-government. Cílem této akce je upozornit občany na možnost snadného přístupu na webové stránky veřejné správy. Existuje celá řada úředních webů a aplikací, které ušetří zájemcům čas a poskytnou mu potřebné informace v pohodlí domova, bez zbytečného obíhání úřadů.
Knihovny v této době sehrávají velmi užitečnou roli prostředníka, neboť se snaží svým uživatelům zprostředkovat informace o těchto nabízených možnostech. Novinkou pro naše uživatele je i nabídka možnosti přihlášení zájemců do e-learningového kurzu informační gramotnosti.
Uživatelé najdou na Portálu veřejné správy v rubrice Kurzy / e-learningové kurzy/ několik samostudijních kurzů zaměřených na práci s PC, internetem, Portálem veřejné správy a elektronickým podpisem. (http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/6966/place) .
Počítačové kurzy jsou stejně jako při výuce podle v Evropské unii uznávaného standardu ECDL (European Computer Driving Licence) zaměřeny na jednotlivé tématické oblasti (od základních pojmů, správy souborů po textový editor, tabulkový kalkulátor, databáze, prezentace a práci s internetem a e-mailem). Při první návštěvě je nutno se zaregistrovat, uvést e-mail pro obdrženi přístupového hesla, pod kterým se pak můžete kdykoliv libovolně přihlásit ke studiu. Po absolvování kurzu (někde i zkušebního testu) si můžete vytisknout i certifikát. Po úspěšném absolvování minimálně 4 počítačových kurzů bude možno získat oficiální certifikát ECDL, ( více na www.ecdl.cz za výrazně zvýhodněnou cenu) na základě předložených certifikátů o absolvování kurzu. Nespornou výhodou e-learningu je možnost postupovat jednotlivými kurzy podle časových možností a schopností každého jednotlivce, nebo využít e-learningu k procvičování dovedností a opakování dovedností získaných na školení.
Pokud nemáte doma potřebné technické vybavení a přístup na internet, můžete své dovednosti získat i v Knihovně Petra Bezruče, kde se můžete do těchto kurzů přihlásit v naší internetové studovně nebo na pobočkách, kde se nachází přístup na veřejný internet. E- learningové kurzy jsou bezplatné, uživatel pouze hradí dobu strávenou na Internetu podle aktuálního ceníku knihovny.
EU a vaše město / obec Publikace vznikla z podnětu poslance Hynka Fajmona v Centru pro studium demokracie a kultury (CDK) a její vydání bylo podpořeno poslaneckou frakcí Evropské lidové strany-Evropských demokratů (EPP-ED) v Evropském parlamentu. Cílem bylo poskytnout starostům, místostarostům, radním a zastupitelům měst a obcí co nejvíce praktických informací o vztahu mezi EU a komunální sférou.
Publikace by měla srozumitelnou formou poskytnout dostatečný vhled jak do požadavků EU vůči komunální sféře, tak do možností, které EU nabízí. Publikaci lze stáhnout z webových stránek : http://hynek-fajmon.cz , nebo zapůjčit ve studovně Knihovny Petra Bezruče v Opavě.
tulipány na hedvábí Pro velký zájem je výstava Zdeňky Gelnarové - obrazy malované na hedvábí - prodloužena do 9. března 2006. Výstava probíhá v prostorách Minoritského kláštera.
Soutěže se zúčastnilo celkem 36 čtenářů.
První tři výherci byli odměněni nádhernými cenami (knihou Rodinný atlas světa, pexeso Prahy, diář na rok 2006 a mnoho dalšího) a ostatní soutěžící od nás získali také dárečky jako je mapa Opavy a kalendář. Knihy věnovalo výhercům ostravské nakladatelství a distribuce LIBREX.
1. místo Dračková Tereza
2. místo Sekret Jan
3. místo Kupková Kateřina
Gratulujeme! Podívejte se na fotogalerii z vyhlášení.
Akce proběhla díky finančnímu příspěvku z grantu Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Knihovna 21. století.
Milí čtenáři, naše soutěž "Poznej svou rodnou hroudu" nastupuje do druhého kola. Tady vám nabízíme další úkoly za měsíc únor a přejeme hodně řešitelských úspěchů.
Pobočka KPBO v Kylešovicích zve širokou veřejnost již na druhou výstavu černobílých fotografií Josefa Kalužíka, rodáka z Kylešovic.
Autor fotografií se dlouhodobě zúčastňuje výstav a soutěží místního, celostátního i mezinárodního významu. Získal řadu ocenění a úspěchů v celonárodním měřítku. Fotografie z výstavy je možno po dohodě s autorem zakoupit. Výstava není nijak pevně časově omezena a v průběhu roku bude výstava tématicky obměňována.
Stejně jako loni se na naší webové stránce nachází odkaz na webový formulář: http://skip.nkp.cz/akcMagn.htm. Obracíme se na naše čtenáře a návštěvníky webových stránek knihovny, aby se aktivně zapojili do hlasování v soutěži Magnesia Litera (2006). Jedná se o udělování prestižních cen nejlepším českým knihám za předchozí rok. Kromě porotních cen (rozhoduje komise odborníků), je vždy udělována také Cena čtenářů. Letos se cena čtenářů nazývá celým jménem Kanzelsberger Cena čtenářů, protože se firma Kanzelsberger stala významným sponzorem. Podrobné informace o celé soutěži naleznete na webové stránce: http://www.magnesia-litera.web4u.cz/
Můžete tedy hlasovat pro NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ ČESKOU BELETRII (próza, poezie, dětská kniha) VYDANOU V ROCE 2005. Toto pravidlo je důležité, hlasy s jiným typem knih jsou považovány za neplatné.
Čtenář může hlasovat i na korespondenčním lístku ( k dostání u knihovnic), nebo prostřednictvím webového formuláře nebo případně e-mailem na adresu: office@magnesia-litera.cz
Čekání na velký příběh ze současnosti skončilo!
Nakladatelství Chrysos 26 vydává knižní novinku s exotickým a přitažlivým názvem DAIQUIRITA [dajkirita]. Jde o unikátní projekt v České republice - čtení na pokračování na internetu. Přestože má česká verze vyjít na jaře tohoto roku, čtenáři se s ní mohou seznamovat už nyní na www.daiquirita.cz . Všichni mohou zdarma sledovat napínavý děj a ještě před vydáním mají možnost román objednat. Prvních sto zájemců obdrží knihu s podpisem autorky.
Děj se odehrává na reálných místech třech kontinentů. Perspektivní autorka S.H.York knihu dopsala koncem minulého roku v Praze. Příběh je psán dramatickým stylem a moderně, svižně a má spád. Sympatická hlavní hrdinka Hana se dostala do období, kdy bilancuje život a rozhoduje se co dál. Manžel nehodlá v zaběhnutém a nudně stereotypním vztahu cokoliv měnit. Dcera je samostatná, přidají se i pracovní starosti. Nenápadná žena s nadváhou si klade mnoho otázek, stejně tak, jako její vrstevníci. Několik minut hrůzy a boj o život ji donutí rychle jednat. Zoufalství, nečekané překážky i smutek vyváží nové poznání a pestrost světa, který je najednou na dosah. Hana za svou odvahu získá víc, než hledá. A jakoby stále platila moudrost starých latiníků Per aspera ad astra – přes překážky ke hvězdám… A proč ten tajemný název Daiquirita? To bychom toho už prozrazovali moc...
Naše knihovna ve spolupráci s dalšími knihovnami Moravskoslezského kraje a Klubem dětských knihoven severní Moravy vyhlašuje velkou cestovatelskou a poznávací soutěž "Poznej svou rodnou hroudu". Soutěž probíhá od ledna do května 2006 pro čtenáře do 15 let. Poznáte historii i současnost, pověsti, tradice, pamětihodnosti, osobnosti i rodáky, obce a města, prostě zajímavá místa našeho kraje, jak je ještě neznáte.
Bližší informace o této soutěži získáte v Knihovně P.Bezruče na dětském oddělení a na pobočce v Kateřinkách, kde obdržíte první úkoly a bude vám vystaven soutěžní průkaz, který umožní volný přístup na internet pro získání potřebných informací.
Milí čtenáři, naše soutěž "Poznej svou rodnou hroudu" právě začala, vyzvedněte si hrací průkazy + složky na dětském oddělení KPBO a v Kateřinkách. Tady vám nabízíme první úkoly za měsíc leden.
Přejeme vám hlavu plnou nápadu a štěstí při hledání odpovědí.