kpbO
schovat navigaci česky english deutsch
Knižní dary
V části Knižní dary bychom rádi poděkovali spisovatelům, básníkům nebo dárcům, kteří věnují do naší knihovny své knihy. Knihovna disponuje omezenými finančními prostředky, proto děkujeme všem dárcům za podporu. Těchto stránek chceme využít nejen jako malého poděkování, i jako možnosti k propagaci jejich tvorby.
Knižní dary - listopad a prosinec 2008
Don a jeho parťáci

Od slovenské autorky Saši Sandras jsme obdrželi pokračování knihy o psu Donovi, tentokrát s názvem Don a jeho parťáci. Knížečka „Don a jeho parťáci" je především o přátelství. O dobrém parťáctví mezi pejsky i mezi dětmi. Více o celé knize i o autorce samé najdete na stránkách www.sandras.cz.
Za sluncem japonské vlajky

Od autorky Běly Janoštíkové máme v naší knihovně zastoupený již cestopis o Turecku. Ve své nové knize nás zavádí do Japonska, země od nás z Evropy velmi vzdálené, ale nám Opavanům velmi blízké díky nedávno pořadaným Japonským dnům i festivalu Další břehy, který měl pro letošní rok téma Tam, kde slunce vychází. Pokud se chcete v nastávajících zimních dnech vrátit do Japonska mnoha tváří, bude Vám vítaným průvodcem i tato kniha.
Knižní dary září 2008
Do naší knihovny zavítala zásilka ze světa poezie a krásy z nakladatelství ALISA (www.alisa.cz), které jsme již v této sekci zmiňovali. Nakladatelství ALISA se zaměřuje na vydávání poezie, velmi zajímavý je i jeho projekt na podporu mladých začínajících básníků. A protože poezie a krásy není v našem životě nikdy dost, nezapomeňte si zpříjemnit nastávající nevlídné podzimní dny trochou poezie. Vždyť jak praví básník ... "trocha poezie nikoho nezabije!"...

Dalším darem je útlá kniha Libora Konopky Finské slovo láska. Jedná se o milostný příběh mladého finského páru, který prchá nejen před mrazivou finskou zimou, ale i blížící se 2. světovou válkou. I přes vážnost tématu, sám autor svou práci řadí spíše do poeticko-humoristického románu. Knihu věnuje s upřímným přáním, aby i ona si našla své laskavé čtenáře a stala se nedílnou součástí našich sbírek. Ale to už je úkol pro Vás, milí čtenáři!

Institut knižní fotografie

Díky dlouholeté spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě mohou naši čtenáři již brzy nahlédnout do katalogů fotografů - absolventů této prestižní instituce. Institut tvůrčí fotografie se v roce 1990 stal součástí nově zakládané Slezské univerzity v Opavě. V současné době má kolem 120 studentů v bakalářském studiu a zhruba 20 v následném studiu. Více informací získáte přímo na stránkách Institutu tvůrčí fotografie www.itf.cz.

V rámci festivalu Bezručova Opava pořádá od 4. září do 12. října 2008 Statutární město Opava, Slezská univerzita v Opavě, Institut tvůrčí fotografie FPF SU a Dům umění výstavu OPAVA očima studentů Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity. Slezská univerzita v Opavě vydá ve spolupráci s nakladatelstvím KANT k výstavě stejnojmenný katalog v češtině a angličtině ( www.itf.cz; www.sca-art.cz/duopava ). Autoři fotografií, dvacet studentů a tři pedagogové školy, nabízejí netradiční osobní pohledy na město, tak jak je nejsme schopni v denním shonu a chvatu vidět.

Knižní dary za červenec a srpen 2008
Vedoucí řešitel projektu PhDr. Marie Voždová, PhD. z Katedry romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zaslala naší knihovně monografii věnovanou francouzské a italské dramatické tvorbě na moravských a slezských divadelních scénách. Publikace přispívá k poznání kulturního života na Moravě a ve Slezsku v uplynulých 50. letech a stane se vítanou pomůckou pro badatele i zájemce z řad čtenářské veřejnosti.
Dalším výsledkem výzkumného projektu je monografie Analýza faktorů ovlivňující rozvoj malého a tředního podnikání v Moravskoslezském kraji od Ing. Jarmily Šebestové, PhD. z Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity v Karviné. Monografie přináší výsledky výzkumu z let 2005 -2007 zaměřeného na problematiku malého a středního podnikání.
Knižní dary červen 2008
Socha příběhů a její kameny
Jsme jako kamínky v řece.
Samotné nás voda strhne,
Společně však tvoříme hráz ....
Tak zní úvodní motto publikace, která zastřešuje ojedinělý projekt Socha příběhů studentů Vyšší odborné školy sociální v Olomouci. Dřevěnou plastiku, dílo sochaře Lubomíra Dostála, doplňují kameny, do nichž studenti vkládají kameny - symbol pohnutých osudů lidí na pokraji chudoby, samoty, sužované nemocemi nebo přírodními katastrofami. Autorem projektu je opavský novinář Ivo Mludek, který také působí jako pedagog Vyšší odborné školy sociální v Olomouci. Více informací o projektu naleznete na webových stránkách školy http://www.caritas-vos.cz/socha a samozřejmě i v publikaci, kterou knihovna obdržela darem.
Poezie stále není mrtvá
O tom svědčí tři dary neznámého čtenáře, který věnoval knihovně sbírky poezie: Záblesky od Ivy Vondráškové, Mollové tóniny Evy Vodičkové a Útržky hovorů básníka Břetislava Koryty. Knihy vydalo nakladatelství ALISA z Petřvaldu http://www.alisabooks.cz.
Knižní dary duben - květen 2008
Paní Gertrude Caspersonová věnovala naší knihovně výtisk knihy amerického autora G. S. Evanse Tajný (český) deník Frederica Barona a jiné další texty.
Kniha obsahuje záznamy jakéhosi Fredericka Barona, Američana, který do naší země přijel v 90. letech 20. století. Deník zaznamenává jeho první rok v České republice, viděnou očima Američana, který naši republiku považoval za Zaslíbenou zemi a upínal k ní osobní naděje. Kniha obsahuje také jeho další dva texty, povídku Bohemie a traktát Jak učinit český jazyk konkurenceschopným na globálním trhu.
Autor vyrostl v Arizoně ve Spojených státech, později žil a studoval v Chicagu. Od roku 1993 dělí svůj čas mezi arizonský Tucson a Prahu, kde píše a překládá. Jeho povídky byly publikovány v časopisech Host a Labyrint, v amerických časopisech vyšly jeho překlady povídek Arnošta Lustiga.
Jan Kožíšek: Kotoščina
Nakladatelství Spojené náhody s.r.o. zaslaly naší knihovně sbírku poezie Jana Kožíška Kotosčina.
Oběma dárcům srdečně děkujeme.
knižní dary z počátku roku 2008
Počátek roku 2008 byl na knižní dary poměrně bohatý. Autorka Saša Sandras nám zaslala knihu ze své produkce s názvem Tulák Don. Knížečka je o štěněti bernského salašnického psa Donovi. Zachycuje jeho život od osmi do třinácti měsíců. Don se rád mazlí, hraje si a učí se poslouchat. Miluje rodinu, ve které žije a s radostí se zapojuje do všeho, co děti i dospělí dělají. Je roztomilý, dobromyslný a přátelský. Také je trochu mlsoun a někdy má svoji hlavičku. Kromě lidských přátel si začíná hledat i psí přátele a začíná se toulat. Ale i toulání jednou skončí. Kdy? Don to vyštěká v písničce, kterou složil a je součástí této knížečky.
Více o knížce včetně ukázky z kapitoly se dozvíte na stránkách paní Sandras www.sandras.cz
Z nakladatelství Alois international přišla publikace René Hladíka Trh, socialismus a princip efektivnosti. PhDr. René Hladík, CSc. je vedoucím katedry ekonomie na Fakultě sociálně ekonomické UJEP v Ústí nad Labem. Kniha vychází z jeho stejnojmenné habilitační práce.
Vlastimil a Eva Krčmářovi: Sakrální barokní architektura na Rýmařovsku.
Manželská dvojice akademických architektů mapuje v útlé publikaci stav a obnovu sakrálních památek v odlehlých částech Moravy a Slezska. Na Rýmařovsku se zaměřili na Kostel Nejsvětější Trojice v Albrechticích, Kostel Svaté Kateřiny ve Stránském, Kostel Svatého Václava ve Skalkách, Kostel Svatého Antonína Paduánského v Tvrdíkově, Kapli Navštívení Panny Marie v Rýmařově a Kostel Svaté Panny Marie Sněžné v Rudě. Každému objektu věnují stručnou charakteristiku. Eva a Vladimír Krčmářovi se podíleli významnou měrou na rekonstrukci a obnově Domu Petra Bezruče v Opavě, pro který vypracovali detailní dokumentaci. Věříme, že i tato útlá studie sakrálních památek si najde své příznivce z řad odborné i laické veřejnosti.
Z Národní knihovny v Praze přišla publikace Dotazování v přirozeném jazyce, která shrnuje zkušenosti získané řešitelským týmem v evropském projektu M-CAST. Je velmi příjemné pokládat dotazy v přirozeném jazyce, ovšem český jazyk má svá specifika, tudíž kladení dotazů v českém jazyce je velmi složité a výzkumy této problematiky jsou na počátku. V publikaci jsou shromážděny tři příspěvky , které problematiku kladení dotazů v přirozeném jazyce přiblíží uživateli z různých úhlů.
knižní dar fotografa a nakladatele Dalibora Gregora
Říjen byl na knižní dary opravdu bohatý. Upozorňujeme na další zajímavou novinku. Na knižním trhu se objevila nová kniha "Parforsní hony a jejich kouzlo" z dílny opavského fotografa Dalibora Gregora, který ve svém nakladatelství foto & nakladatelství Dalibor Gregor vydal celobarevnou fotografickou publikaci, která Vás provede krásnou a obtížnou jezdeckou disciplínou.
Kouzlo a tradici parforsních honů, pravidla a konvence, kterých je třeba dbát, honební řád, signály a hudební nástroje, vybavení koně a jezdce, koně a plemena psů pro parforsní hony, to vše Vám přiblíží člověk nadmíru povolaný, pan Horst Richter, aktivní jezdec parforsních honů a člen jedné z nejznámějších německých honebních společností ASBACH FOXHOUNDS.
Ve druhé části knihy Vás svým vyprávěním upoutá známý herec a milovník koní pan Václav Vydra, který Vám přiblíží svou cestu a cestu svých koní k tomuto krásnému sportu, který by měl, jak sám říká, přinášet radost jak jezdcům tak i jejich koním.
Celou knihu provázejí snímky opavského fotografa koní Dalibora Gregora, známého jako autora fotografií v knihách "Můj rok s koňmi", "Království koní", "Krása koní z Camargue", "Povídala hříbata" a další. Dalibor Gregor se tentokrát představí i v roli nakladatele této knihy. Více informací o knize i o již vydaných publikacích můžete získat na webových stránkách http://www.foto-gregor.com.
knižní dary za říjen 2007
Z říjnových knižních darů a publikací doporučujeme čtenářské pozornosti dvě publikace:
- Za kouzlem Turecka
Útlá kniha Běly Janoštíkové nás zavede do turisticky atraktivního Turecka, které je stále častěji objevováno i našimi turisty. Čtivá vyprávění a krátké eseje přinášejí zajímavé pohledy na Anatolii, Orient a moderní Tureckou republiku z jiného pohledu, než můžete poznat při běžném poznávacím zájezdu. Představuje Turecko jako kousek světa, který si zaslouží, aby byl stále objevován. Běla Janoštíková vystudovala Filozofickou fakultu, věnuje se publikační činnosti a v roce 1997 se stala finalistkou mezinárodní esejistické soutěže pořádané Tureckým rozhlasem a televizí TRT.
– Žádný strach
Od vydavatele Davida Wellera jsme obdrželi prvotinu talentované mladé autorky Miriam Silberstein – Žádný strach. Šest povídek řazených podle data svého vzniku přináší trochu hořké vyprávění o světě viděné mladýma očima. A co říká o knize samotný nakladatel?
„Není jednoduché najít způsob, jakým posuzovat povídky. ... To jediné, na čem záleží je příběh. Jen ten je jejich kvalitou. Jejich úspornost navíc nutí autory pracovat s co nejsilnějšími motivy. S láskou, bolestí, štěstím, či nenávistí, které rafinovaně zasazují do rychle postavených kulis. ... Byl bych opravdu rád, kdyby se Vám kniha Miriam Silberstein stala takovým zajímavým představením. Představením, u kterého byste nelitovali vstupného. Představením, které by vás bavilo, když vás táhlo svými světy, a kde jste si sami tvořily každý z příběhů a s chutí poznávali jeho hrdiny. Věřím, že právě Žádný strach by pro vás takovým představením mohl být.“
knižní dary z opavského nakladatelství PERPLEX
V kraji dvou židlí
David Bátor, rodák z nedaleké Branky u Opavy, vydal v těchto dnech svou básnickou sbírku v opavském nakladatelství PERPLEX. Soubor básnických miniatur věnovaných frýdecké básnířce Alexandře Lasskové vypráví "příběh jednoho věčného léta", jehož potenciality se ve vzpomínkách stávají intenzivně prožívanými skutečnostmi. Sbírku doprovázejí ilustrace opavské výtvarnice Hany Gebauerové. Více informací o knize můžete získat na stránce nakladatelství http://www.perplex.cz/knihy-vkrajidvouzidli.html.
Kámen Kondora

Kámen Kondora je druhá básnická sbírka Miroslava Černého. Texty vznikly jako reflexe zkušenosti Evropana z návštěvy Peru a Bolívie, mají podobu svérázného básnického deníku, jehož jednotícím rámcem je mýtus o kondorovi.

Sbírku tvoří 24 básnických textů kratšího rozsahu. Vychází dvojjazyčně - česky a v překladu do španělštiny. Knihu doplňují kresby Rostislava Hermana z opavského sdružení výtvarníků Skupina X. Více o autorovi i knize najdete na stránkách nakladatelství Perplex http://www.perplex.cz/knihy-kamenkondora.htm.

V září obdržela Knihovna Petra Bezruče knižní dar z opavského nakladatelství PERPLEX. Nakladatelství vydává a podporuje tvorbu zajímavých, talentovaných a v "oficiální" literatuře dosud málo známých autorů. Přestože se zatím zaměřuje převážně na poezii, nebude se v budoucnosti vyhýbat ani jiným literárním druhům a žánrům.
Z produkce roku 2007 jsme obdrželi 2 tituly:
- Dan Jedlička - Mimoběžky
- Jan Kunze - Po tmě chuť
Webové stránky nakladatelství PERPLEX kromě základních informací obsahují i další užitečné informace o vydávaných knihách i kmenových autorech.
Luděk Zlesák (*1966)
polospánek
Na počátku roku 2007 obdržela Knihovna Petra Bezruče sbírku básní POLOSPÁNEK od básníka Luďka Zlesáka s přáním, aby kniha poezie našla své čtenáře.
Stručně představujeme autora : Luděk Zlesák debutoval v r. 1995 básněmi v libereckém časopise Vpřed. V roce 1996 vydal básnickou prvotinu Právo na omyl, po které ve stejném roce následuje sbírka Kalendář. Knihy vydává vlastním nákladem.
Básně v knize Polospánek jsou jeho rannou tvorbou, psal je ve věku kolem dvaceti pěti let a podle slov redaktora p. Miroslava Hladíka jsou to nejlepší, co v té době napsal. Kniha je doplněna fotografiemi řezbářských děl raspenavského rodáka Miloše Šimka.

knižní dar z produkce nakladatelství SURSUM a Duha Press
hichaikum
Knihovna Petra Bezruče obdržela knižní dar z produkce nakladatelství SURSUM a spřízněného vydavatelství Duha Press. Počátky činnosti nakladatelství Sursum spadají do roku 1983, kdy začaly samizdatově vycházet první tisky.Oficiálně vzniklo nakladatelství v roce 1991 a původně bylo zaměřeno na křesťanskou a teologickou literaturu. Později rozšířilo svůj ediční záběr o původní prózu a poezii, literaturu odbornou, netradiční učebnice, turistické průvodce a mapy.
V roce 1995 získalo nakladatelství ocenění Ministerstva kultury a Památníku národního písemnictví za nejkrásnější českou knihu ("Repoetitorium"). Román Karla Švestky "Pohled z mostu" byl nominován na cenu Magnesia Litera 2003 a umístil se mezi třemi nejlepšími tituly.
V současné době tvoří hlavní náplň edičního plánu tituly v edicích "Myslivost, Vysočina, Brunensia" a řada turistických průvodců "Poznej svou vlast". Nakladatelství Sursum vydává také knihy pro obce a města. Více o nakladatelství i jeho dalších aktivitách se můžete dočíst na stránkách www.sursum.cz .
soužitná pole
Ke čtenářům se zakrátko dostane kniha poezie Jana Kunze HIČHAIKUM a SOUŽITNÁ POLE básníka Jana Strnada z produkce nakladatelství Duha.
O autorech:
JAN KUNZE, narozen v Opavě v roce 1976, jinak všude zdejší. Dharmový revolucionář, osobitý performer, básník,cestovatel a organizátor všelijakých happeningů. Na literárním poli debutoval básnickou sbírkou Hičhaikum (Sursum, 2004), jejíž texty se staly základem pro stejnojmenný autorský hudebně-literární projekt na bázi tzv. "slam poetry". více informací o autorovi na http://www.kofe-in.cz/kapela-jankunze.html , recenze na sbírku HIČHAIKUM na http://www.protimluv.net/protimluv/8/strana.php?cislo=38 .
JIŘÍ STRNAD, narozen v roce 1978, povolání kameraman, fotograf, režisér, lyžař, znalec léčivých rostlin, vášnivý politický debatér a milovník sladkostí.

Publikace související s rekonstrukcí významných objektů Opavy
Pamět místa/místo paměti kostel sv. Václava V loňském roce prošly rozsáhlou rekonstrukcí dva významné objekty ve městě Opavě. Při této příležitosti byly vydány dvě publikace: Paměť místa/místo paměti. Almanach u příležitosti rekonstrukce opavské Hlásky v roce 2006 a pamětní list Kostel sv. Václava v proměnách času. Dokumenty vydala firma Ing. Pekárek-stavební společnost, která také knihovně věnovala po jednom výtisku. Další výtisky knihovna získala od odboru Kancelář primátora Magistrátu města Opavy. Věříme, že se obě publikace stanou cenným pramenem informací nejen pro studenty ale i občany Opavy.

Publikace související s rekonstrukcí významných objektů Opavy
A.M.I.M.S. FATYM Díky darům z produkce občanského sdružení A.M.I.S. se čtenáři, věřící i nevěřící, mohou seznámit s texty, jejichž cílem je nejen zprostředkovat základy křesťanské víry, ale rovněž ji pomoci prohloubit. Podrobněji na www.fatym.com nebo www.apostolat.fatym.com .
Jedná se o duchovně zaměřenou literaturu pro širokou veřejnost. Charakteristickými rysy pro texty vydávané neziskovou organizací A.M.I.M.S. je srozumitelnost, stručnost, svižný styl, široký záběr tématiky, brožovaná forma. Část z darovaných textů naleznete na dospělém oddělení KPBO, další publikace byly přidány do výměnných souborů pro knihovny v obcích okresu Opava.
Seznam titulů v KPBO:
Castiglione, Antonio
 • Svatý zázraků a lásky, život sv. Františka z Pauly
Galizzi, Mario
 • Počátky Církve
Simajchl, Ladislav
 • Dospívání
 • Kázání ze sedmého košíku – o slavnostech a svátcích svatých
 • Láska pod lupou
 • Naše role při nedělní bohoslužbě
 • Povídání o křtu
 • Příprava na první svaté přijímání
 • Rodiče a školáci. Čtení pro maminky a tatínky
 • Společně k Bohu. O mravní výchově dítěte v předškolním věku
 • Stáří
Peňáz, Jan
 • Pojď na pouť. Do Říma ve vzpomínkách. Do Mariazell pěšky. Do Compostely proč a jak
 • Pouť do Říma od A do Z
Zerhau, Leo
 • Krása a statečnost. Legenda o svaté Markétě
 • Vyřiďte sijónské dceři. Kázání pro nemocné
Počet vnějších přístupů v tomto měsíci: 1
2005 © Knihovna Petra Bezruče v Opavě
Nádražní okruh 27
Opava 746 78
tel: 553 714 005 / fax: 553 711 206 / web: www.okpb.cz / email: okpb@opava.cz